Medveď z Lučenca sa zatiaľ správa slušne, objavili sa ďalší macovia

Medveď, ktorého minulý týždeň odchytili v Lučenci a následne označili obojkom a vypustili na severnej časti Poľany, zotrváva vo svojom prirodzenom prostredí.

31.05.2011 16:52
medveď, odchytený medveď Foto:
Medveď, ktorého 25. mája 2011 odchytili vo dvore rodinného domu v Lučenci.
debata

Jeho pohyb udáva monitorovacie zariadenie na základe súradníc len niekoľko kilometrov od miesta vypustenia na Brusnianskom grúni.

„Medveď sa hneď po vypustení vybral do oblasti Ľubietovej, Strelník a Povrazníka,“ povedal TASR Slavomír Finďo z Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene, ktorý eviduje jeho pohyb. Uplynulých 24 hodín ho zaregistrovali v teréne, asi tri kilometre od obce Hrochoť.

Podľa Finďa sa zviera zatiaľ správa „slušne“, ostáva v lese, pričom blízkosť obydlí ho nateraz skôr odradzuje. Zmenu miesta jeho pobytu vedia určiť prakticky za hodinu. Ak by prenikol do obce či do turisticky hojne navštevovaných oblastí, vedeli by na to aktuálne zareagovať. „Starostovia zmienených obcí o tom, že odchytený medveď je v ich katastroch, už vedia,“ pripomenul. Pohyb medveďa môžu takto monitorovať asi dva roky. Dovtedy je totiž životnosť bateriek, ktoré sú v obojku.

Pohyb medveďov zaznamenali v uplynulých dňoch nielen v Lučenci, ale aj okolitých dedinách. Jedného videli ľudia priamo na sídlisku Rúbanisko, neskôr aj v blízkostí obcí Panické Dravce, Veľká nad Ipľom a Trenč. Ten, ktorého neskôr odchytili a vypustili na Poľane, sa dostal do dvora rodinného domu na Dobšinského ulici. Medveďa videli v noci na dnes aj v blízkosti amfiteátra v Banskej Bystrici

debata chyba