Detvania pokračujú v ťažení proti zlatokopom

Odpor ľudí v Podpoľaní proti plánovanej ťažbe zlata pod Bielym vrchom v Detve neutícha. Pod petíciu proti nej sa ich už podpísalo viac ako 10-tisíc. Jednoznačný nesúhlas vyjadrili teraz aj detvianski poslanci, ktorí odmietli ťažbu zlata s použitím kyanidového lúhovania alebo akoukoľvek inou chemickou technológiou v blízkosti ich mesta. Ťažiarska spoločnosť tvrdí, že ju to od zámeru neodradí.

21.09.2011 12:00
Detva, petícia, ťažba zlata Foto:
Petíciu proti plánovanej ťažbe zlata pod Bielym vrchom v Detve podpísalo už viac ako 10-tisíc ľudí.
debata

Mesto aj aktivisti žiadajú, aby sa uskutočnilo posudzovanie vplyvov na životné prostredie už pri rozhodovaní o určení dobývacieho priestoru a nie až v následnom procese povolenia ťažby. Rovnaké stanovisko už zaujali vlastníci pozemkov, obce Dúbravy a Očová či občianske združenie Podpoľanie nad zlato, ktorí s ťažbou nesúhlasia.

„Chceme to zastaviť už v tejto fáze, pretože je to prvý veľký krok k ťažbe. Určenie dobývacieho priestoru v podstate neznamená, či sa bude ťažiť, ale kedy,“ povedal Roman Podhradský zo združenia Podpoľanie nad zlato.

Banskobystrický obvodný banský úrad potvrdil, že v súčasnosti posudzuje návrh na určenie dobývacieho priestoru. „Je to v konaní. Zatiaľ nijaké rozhodnutie nepadlo, pretože ešte nemáme všetky potrebné stanoviská,“ uviedol jeho predseda Vladimír Bubelíny s tým, že tento krok má od povolenia ťažby ešte veľmi ďaleko. O požiadavke o posúdenie vplyvov na životné prostredie už v tomto štádiu povedal, že o jej relevantnosti rozhodne ich úrad.

Ľudia v Detve a okolí sa obávajú možných rizík kyanidovej ťažby, zničenia prírody. „Prínos ťažby neprevyšuje jej negatívne stránky. Ide o zaťaženie životného prostredia v lokalite, ktorá je predurčená na rozvoj cestovného ruchu, ale aj o riziko negatívnych dosahov na zdravie ľudí,“ zhrnul najvážnejšie výhrady proti ťažbe detviansky primátor Ján Šufliarský.

Zlato chce v Detve ťažiť spoločnosť EMED Slovakia, ktorú založila cyperská spoločnosť EMED Mining. Podľa jej konateľa Demetriosa Constantinidesa ju od zámeru odmietavý postoj mesta neodradí. „Všetko robíme v súlade so zákonom. Myslím, že v blízkej budúcnosti presvedčíme verejnosť aj detvianske zastupiteľstvo, že ich rozhodnutie je veľkou chybou. Ťažba bude bezpečná a bude prínosom pre rozvoj celého regiónu,“ povedal.

V lokalite Biely vrch pri Detve sa podľa výpočtov nachádza zhruba 25 ton zlata. Firma predpokladá začiatok ťažby v roku 2015.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba