Detvania pokračujú v ťažení proti zlatokopom

21.09.2011 12:00
Detva, petícia, ťažba zlata
Petíciu proti plánovanej ťažbe zlata pod Bielym vrchom v Detve podpísalo už viac ako 10-tisíc ľudí. Autor:

Odpor ľudí v Podpoľaní proti plánovanej ťažbe zlata pod Bielym vrchom v Detve neutícha. Pod petíciu proti nej sa ich už podpísalo viac ako 10-tisíc. Jednoznačný nesúhlas vyjadrili teraz aj detvianski poslanci, ktorí odmietli ťažbu zlata s použitím kyanidového lúhovania alebo akoukoľvek inou chemickou technológiou v blízkosti ich mesta. Ťažiarska spoločnosť tvrdí, že ju to od zámeru neodradí.

Mesto aj aktivisti žiadajú, aby sa uskutočnilo posudzovanie vplyvov na životné prostredie už pri rozhodovaní o určení dobývacieho priestoru a nie až v následnom procese povolenia ťažby. Rovnaké stanovisko už zaujali vlastníci pozemkov, obce Dúbravy a Očová či občianske združenie Podpoľanie nad zlato, ktorí s ťažbou nesúhlasia.

„Chceme to zastaviť už v tejto fáze, pretože je to prvý veľký krok k ťažbe. Určenie dobývacieho priestoru v podstate neznamená, či sa bude ťažiť, ale kedy,“ povedal Roman Podhradský zo združenia Podpoľanie nad zlato.

Banskobystrický obvodný banský úrad potvrdil, že v súčasnosti posudzuje návrh na určenie dobývacieho priestoru. „Je to v konaní. Zatiaľ nijaké rozhodnutie nepadlo, pretože ešte nemáme všetky potrebné stanoviská,“ uviedol jeho predseda Vladimír Bubelíny s tým, že tento krok má od povolenia ťažby ešte veľmi ďaleko. O požiadavke o posúdenie vplyvov na životné prostredie už v tomto štádiu povedal, že o jej relevantnosti rozhodne ich úrad.

Ľudia v Detve a okolí sa obávajú možných rizík kyanidovej ťažby, zničenia prírody. „Prínos ťažby neprevyšuje jej negatívne stránky. Ide o zaťaženie životného prostredia v lokalite, ktorá je predurčená na rozvoj cestovného ruchu, ale aj o riziko negatívnych dosahov na zdravie ľudí,“ zhrnul najvážnejšie výhrady proti ťažbe detviansky primátor Ján Šufliarský.

Zlato chce v Detve ťažiť spoločnosť EMED Slovakia, ktorú založila cyperská spoločnosť EMED Mining. Podľa jej konateľa Demetriosa Constantinidesa ju od zámeru odmietavý postoj mesta neodradí. „Všetko robíme v súlade so zákonom. Myslím, že v blízkej budúcnosti presvedčíme verejnosť aj detvianske zastupiteľstvo, že ich rozhodnutie je veľkou chybou. Ťažba bude bezpečná a bude prínosom pre rozvoj celého regiónu,“ povedal.

V lokalite Biely vrch pri Detve sa podľa výpočtov nachádza zhruba 25 ton zlata. Firma predpokladá začiatok ťažby v roku 2015.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk