Dom kultúry ponúka čínsky tovar

Kultúrny dom v Považskej Bystrici sa zmenil na čínsku tržnicu. Lacné oblečenie sa predáva aj v honosnej estrádnej sále, kde ešte nedávno tancovali ľudia na plesoch či stužkových slávnostiach. Podľa odborovej organizácie Považských strojární, ktorá je vlastníkom objektu, je toto riešenie jediným spôsobom, ako zachrániť dom pred schátraním. Mesto oponuje, že takto sa s kultúrnym domom nezaobchádza a nemá tam čo prebiehať obchodná činnosť.

22.09.2011 12:00
Považská Bystrica, kultúrny dom, čínsky tovar,... Foto:
V považskobystrickom dome kultúry teraz kultúra nemá priestor, svoj tovar tu predávajú obchodníci z Ázie.

„Priestory domu kultúry sme dali do prenájmu súkromnej spoločnosti, a tá má právo robiť ďalšie prenájmy. Možno to zvonku nevidno, ale vnútri je veľa úprav a rekonštrukcií, ktoré nebolo v našich silách urobiť. Nájomca tu veľa investoval, my máme záujem, aby kultúrny dom ďalej existoval a nechátral,“ povedal predseda základnej organizácie OZ KOVO Považské strojárne Pavol Šujak.

Mesto však s takýmto využívaním stánku kultúry nesúhlasí. Prednosta mestského úradu Jozef Smatana dokonca vraví, že bol tým porušený stavebný zákon, pretože sa zmenilo využitie budovy. „Objekt bol určený na kultúrnu činnosť, teraz sa tam prevádzkujú obchodné činnosti. Na to nemajú súhlas mesta. V tejto situácii zvažujeme pokutu,“ uviedol.

Podľa Šujaka však k porušeniu zákona nedošlo, keďže predaj v priestoroch domu kultúry je iba dočasným riešením. Zdôraznil, že počas plesovej sezóny sa tu budú organizovať plesy ako v minulosti.

Ako sa situácia s domom kultúry vyrieši, jasné nie je. Obe strany sa chystajú rokovať. „Odkúpenie do majetku mesta je zložité. Mesto ako každé iné má problémy s financiami, ale určite si zaslúži, aby sme takýto kultúrny stánok zachovali. Budeme o tom rokovať s majiteľom budovy a prenajímateľmi,“ prisľúbil prednosta mestského úradu Smatana.

Väčšine ľudí obchody namiesto kultúry neprekážajú. „Myslím si, že väčšina mladých ľudí teraz nevyužíva takéto kultúrne sály, zaujímajú ich skôr diskotéky ako divadlá. Kým to fungovalo ako kultúrny dom, bol som tu jediný raz, teraz sem chodievam často na nákupy,“ povedal Miroslav Ištok z Dolnej Marikovej.

Jarmila Podolinská z Považskej Bystrice si rada spomína na časy, keď sem chodievali ľudia na plesy, v zime vraj bývali každý týždeň. Teraz mestu takýto kultúrny stánok chýba, ale vyhovuje jej aj obchod, a tak sa prihovára za kompromis: cez týždeň tu môže byť obchod, cez víkendy plesy a kultúrne podujatia.

Juraj Žižka, učiteľ spoločenských tancov, ktorý organizoval tanečné kurzy v estrádnej sále dlhé roky, je z dnešného obrazu smutný. Spomína, ako sa tu kedysi tisíce mladých ľudí učili kultúre a kultúrnosti. Hovorí, že keď vidí tieto priestory dnes, má pocit, akoby mu odišiel blízky príbuzný.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy