Poľovník zastrelil ochranárom psa

Nemeckého ovčiaka - štvorročnú sučku Lilicu, ktorá pomáhala pri unikátnom projekte návratu rysov do voľnej prírody, vo štvrtok podvečer zastrelil poľovník. Majiteľ psa už podal trestné oznámenie za poškodzovanie cudzej veci. Poľovník svoje konanie obhajuje zákonom.

22.10.2011 08:13
Psík Lilica Foto:
Psík Lilica s rysmi. Fenka bola súčasťou sfi lmovaného projektu Návrat rysov, ktorý bol zameraný na návrat mladých rysov zo zoo späť do voľnej prírody.
debata

Majiteľ psa Miloš Majda hovorí, že poľovník najskôr tvrdil, že si psa pomýlil s vlkom a že strieľal po vlkovi. A to aj napriek tomu, že pes štekal, mal červený obojok a v jeho blízkosti boli ľudia. Išlo už o druhý výstrel, ktorý začuli. „Nemal čo strieľať po tme, po tme je zakázané strieľať na čokoľvek,“ zdôrazňuje Majda, ktorý odhaduje, že bol od psa vzdialený asi 150 metrov a jeho dcéra asi 100 metrov.

„My sme na psa kričali a on vtedy vystrelil, boli sme tam piati,“ dodáva Majda. S ním tam boli ešte ďalší jeho kolegovia, ktorí išli na kontrolu fotopasce na okraji lesa v Osádke. Bolo s nimi aj rysie mláďa zo zoologickej záhrady, ktoré sučka Lilica pomáhala adaptovať a vrátiť do voľnej prírody. V podobnom projekte, ktorý bol aj sfilmovaný – Návrat rysov – a kde Lilica aj vystupovala, sa jej to úspešne podarilo. Tiež mala byť hlavnou hrdinkou pripravovaného večerníčka pre deti.

Poľovník Miloš Murina, ktorý psa zastrelil, sa bráni, že nevedel, o akého psa ide a že v jeho situácii by strieľal každý. V hore bol na legálnej poľovačke. „Viem, že je nelegálne púšťať psa na voľno, bez vôdzky, bez majiteľa a poľovný zákon umožňuje 200 metrov od zastavaného územia takého psa streliť,“ obhajuje sa. „Podotýkam, že to bolo v strede revíru, v hore, minimálne 3 kilometre od zastavaného územia obce. Neviem, ako som mohol vedieť, že je to pes pána Majdu a že pomáha pri výcviku. Zákon porušil pán Majda tým, že pustil psa podvečer do revíru a ten pes behal sám. Pes nemá čo hľadať v revíri, pretože ohrozuje poľovnú zver, a nielen poľovnú zver, chcem podotknúť, že tento revír sa nachádza v chránenom vtáčom území Chočské vrchy,“ hovorí poľovník.

Opisuje, že pes k nemu prichádzal od lesa, nebol na vôdzke, a to, že má obojok, podľa vlastných slov nevidel. Ľutuje, čo sa stalo, ale vinný sa necíti. Murina v minulosti pôsobil ako prednosta okresného úradu životného prostredia v Dolnom Kubíne a teraz je poslancom obecného zastupiteľstva.

Majda prípad v piatok oznámil na polícii. Upozornil, že zákaz voľného pohybu v lese sa nevzťahuje na všetky psy, napríklad výnimku majú pastierske aj záchranárske psy. Tá sa podľa neho vzťahovala aj na Lilicu. „To bol pes, ktorý bol vycvičený na to, aby vychovával mladého rysa dovtedy, kým sa osamostatní a naučí loviť. A ona ho sťahovala z lesa, teda, keď sa rys nevracal večer, tak ho našla po stope a dotiahla ho až na dvor a takto to malo trvať dva roky. Ten pes nemohol chodiť na vôdzke,“ vysvetľuje Majda. Zdôraznil, že v lese sa pohyboval na svojich pozemkoch. Zároveň je aj členom Stráže prírody.

Polícia v Dolnom Kubíne prípad rieši predbežne ako priestupok proti majetku, ďalší postup bude závisieť od toho, aké skutočnosti sa jej podarí zistiť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba