Nový most cez Váh zmení dopravu v Trenčíne

30.12.2011 12:02
Trenčín, mesto
Trenčín Autor:

S veľkou netrpezlivosťou očakávajú obyvatelia Trenčína výstavbu nového cestného mosta cez Váh, pretože ten dnešný už dávno nestačí. Nový most sa plánuje už trinásť rokov, na jar budúceho roka by konečne mali nastúpiť stavebné mechanizmy. Bude to stavba roka nielen pre mesto, ale aj pre Slovenskú správu ciest.

„Momentálne pokračuje majetkovoprávne vysporiadanie, výrub stromov a kríkov na odovzdaných pozemkoch, teda príprava staveniska. Zároveň sa vypracováva projektová dokumentácia na realizáciu stavby. Samotná stavba sa začne na jar budúceho roka,“ povedala hovorkyňa Slovenskej správy ciest Iveta Fedorová.

Nový most odľahčí katastrofálnu dopravnú situáciu v meste a bude zároveň diaľničným privádzačom na najväčšie trenčianske sídlisko Juh, kde žije tretina obyvateľov Trenčína. Dnes, keď sa na jedinom moste stane akákoľvek nehoda, doprava v celom meste skolabuje, navyše po ňom vedie hlavná cesta I/61 medzi Bratislavou a Žilinou.

„Na terajšom moste je intenzita dopravy okolo 22-tisíc áut denne a tretina z toho sú ťažké nákladné vozidlá. Podľa našich odhadov nový most stiahne takmer polovicu súčasného množstva. Bude to veľká pomoc pre bezpečnosť dopravy aj ochranu životného prostredia,“ dodal riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák.

Most má byť postavený do apríla 2014.

Trenčiansky primátor Richard Rybníček očakáva, že na jar sa začne stavať okrem cestného aj železničný most cez Váh, čo bude súčasťou modernizácie železničnej trate cez mesto. To sa nepáči odporcom tohto riešenia, ktorí presadzujú, aby sa v rámci modernizácie financovanej zo zdrojov EÚ presunuli koľaje a železničná stanica mimo mesta.

„Mesto vlastne dopláca na dotácie z EÚ, namiesto toho, aby z nich malo výhody. Ak železnicu a nákladnú dopravu vymiestnime von, mesto tým získa 25 hektárov, ktoré sa môžu zmeniť na stavebné pozemky,“ zdôraznil mestský poslanec Ján Babič, jeden z najväčších odporcov súčasného trasovania železnice cez stred mesta.

Množstvo sľubov a rovnaký počet odkladov pamätajú Trenčania aj v súvislosti s rekonštrukciou historického Mierového námestia, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Ani na budúci rok sa však rekonštrukcie námestia nedočkajú. Zadlžené mesto si takú veľkú investíciu nemôže dovoliť.

Miestni obyvatelia dúfajú, že sa v novom roku dočkajú aspoň zahrabania obrovskej jamy v pešej zóne, ktorá hyzdí priestor pri Dome armády už tri roky. Je to vlastne stavenisko, kde chcel súkromný investor vybudovať viacpodlažné podzemné garáže. Výkopové práce odhalili pod zemou starý múr, ktorý ministerstvo kultúry vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku. Stavebné práce sa tým zastavili. Rybníček po svojom nástupe do funkcie prisľúbil, že radnica dá do konca roka 2011 tzv. Cellerovu jamu zasypať a na povrchu vznikne malé námestie.

„Tento sľub som nesplnil. Keď som prišiel na úrad, mal som naivnú predstavu, že keď sa do toho zatlačí, tak sa to jednoducho musí dať zasypať. Dnes musím povedať, že máme taký nedokonalý stavebný zákon, že sa mesto stalo rukojemníkom investora. Bez zrušenia stavebného povolenia nemôžeme prísť a zasypať jamu, pretože by sme spáchali trestný čin. Predpokladám zrušenie stavebného povolenia, takže by sme jamu mohli na budúci rok zasypať,“ vraví Richard Rybníček.

Dobrou správou pre Trenčanov je, že na budúci rok by sa ako súkromná investícia mala začať výstavba nového letného kina, ktoré mestu chýba. Vyrastie v blízkosti mestskej brány smerom k lesoparku Brezina, na tom istom mieste, kde pred tridsiatimi rokmi zaniklo.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk