Na Domaši sa vďaka zrážkam situácia stabilizovala

20.01.2012 15:01

Situácia na vodnom diele Domaša, kde v posledných mesiacoch rapídne klesla vodná hladina, sa v posledných dňoch stabilizovala a drží sa na úrovni spred dvoch mesiacov.

Konštatovali to dnes na pracovnom stretnutí na pôde Krajského úradu životného prostredia v Prešove zástupcovia vodohospodárov, podnikov dodávajúcich energie pre Chemko Strážske, Bukocel a ďalších z okresu Vranov nad Topľou, ktoré odberajú vodu z rieky Ondava pod priehradou. Informoval o tom na tlačovej besede po rokovaní prednosta Krajského úradu životného prostredia Prešov Juraj Hurný. Ako doložil, aby sa situácia výrazne zlepšila, zrážky by mali byť dvojnásobné.

„Od decembra sme situáciu riešili mimoriadnou manipuláciou a znížením odtoku z Domaše do Ondavy. Stabilizácii situácie pomohlo zníženie odtoku vody z Domaše na úroveň 2,5 metra kubického za sekundu, pričom normálne vypúšťajú 4,9 m3 za sekundu. Od Vianoc sa zvýšil aj prítok do priehrady, ktorý dosahuje úroveň odtoku,“ uviedol Hurný.

Podľa odhadov snehové zrážky v povodí na hornom toku Ondavy vytvorili zásobu vody približne osem mil. kubíkov vody zo snehu. Ako uviedol Hurný, zatiaľ rapídne zníženie odtoku z Domaše nemalo negatívny dopad na kvalitu vody pod priehradou. V zimných mesiacoch je zníženie menej problematické, pretože studená voda je bohatšia na kyslík a rýchlejšie sa sama okysličuje.

Kritická hladina v Domaši je 146,2 metrov nad morom, pri ktorej by sa už mohlo poškodiť teleso hrádze. V súčasnosti hladina dosahuje vyše 150 metrov nad morom. Ako uviedol Hurný, podnikajú všetky kroky, aby hladina neklesla na kritickú úroveň, v krajnom prípade v zimných mesiacoch podľa vodohospodárov možno znížiť odtok z priehrady na dva kubické metre za sekundu. Pokiaľ by sa situácia ešte zhoršila, dotknuté firmy dnes informoval KÚŽP, že majú pripravené krízové scenáre. Vývoj situácie na vodnom diele Domaša sa bude pozorne monitorovať. Ďalšie pracovné stretnutie bude koncom februára, začiatkom marca. Dovtedy plánujú podľa mimoriadneho manipulačného poriadku vypúšťať len 2,5 kubíka vody za sekundu.

Hurný uviedol, že starostov na stretnutie nepozvali, lebo by to nebolo konštruktívne a priehrada nebola stavaná na rekreačné účely. Podľa rozhodnutia pred výstavbou účelom priehrady bola akumulácia vody pri vyšších prietokoch a okrem nich aj na priemyselné využitie, riedenie odpadových vôd z miestnych podnikov, energetické využitie. Vodné dielo Veľká Domaša sa začalo stavať v roku 1962 a dokončené bolo o päť rokov neskôr. Postavené je na rieke Ondava a situované v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

35,87
Sweet ružové alstromérie a karafiáty

Sweet ružové alstromérie a karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk