„V lesoparku je veľké množstvo diviakov, možno sto, a sú už vlastne domestikované. Ľudia chodia na Brezinu aj so psami, no diviaky vôbec nereagujú tak ako vo voľnej prírode. Neutečú, ale zostanú spokojne ležať v kríkoch. Mnohí ľudia, čo majú rodinné domy v blízkosti Breziny, v noci telefonujú, že majú na dvore diviaky, že im tam ryjú a robia škody,“ vraví tajomník regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Trenčíne Rajmund Rapaič. Zvieratá sa ukazujú aj na sídlisku Juh, kde sa v noci prechádzajú po uliciach.
Lesopark zaberá vyše 212 hektárov, nachádza sa uprostred mesta. Prístup do neho je z centra mesta, ale aj zo sídliska Juh. Pri vstupoch do lesoparku vo štvrtok hliadkovali policajti, ktorí upozorňovali ľudí na prebiehajúcu poľovačku.
„Diviaky stratili plachosť a môžu byť nebezpečné pre návštevníkov lesoparku. Poľovačka je potrebná, aby sa znížil ich počet,“ vysvetľovala akciu hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. Poľovačka podľa organizátorov nedopadla veľmi úspešne, 43 strelcov ulovilo päť diviakov. Poľovníci čakali podstatne lepší úlovok.
Diviaky sa naučili lesopark využívať ako bezpečnú zónu, pretože je to už dlhé roky nepoľovná plocha. „Toto miesto bolo poľovným revírom naposledy pred asi 60 rokmi. Za ten čas si zvykli, že je tu pokoj a bezpečie. Diviaky to dokážu využiť, sú mimoriadne inteligentné,“ povedal predseda poľovníckeho združenia Ostrý vrch so sídlom v Soblahove Ján Drha.
Vlani toto združenie ulovilo asi 160 diviakov. Napriek tomu ich počet v revíri neklesol a stále sa drží na rovnakej úrovni. Táto zver má obrovskú populačnú schopnosť, je všežravá a na Brezine nájde dostatok potravy. Okrem toho ju v zime poľovníci prikrmujú, pretože im to ukladá zákon. Aby mohli znížiť počty diviakov, musela by sa podľa poľovníkov zmeniť legislatíva.
„Na lesníckej škole sme sa pred 40 rokmi učili, že diviaky sa strieľajú celoročne ako škodná. Dnes sa podľa poľovného zákona celoročne lovia len diviačatá a takzvané lanštiaky. Staršie kusy je povolené loviť od 16. júla do 15. januára, v ostatnom čase sú chránené. Premnožené diviaky páchajú také obrovské škody, že ak by si všetci vlastníci uplatnili nárok na náhradu škody, naše združenie by nebolo schopné túto sumu uhradiť,“ dodal Ján Drha.