Hrad Krásna Hôrka je opäť v ohrození

Podľa posledných informácií je hrad Krásna Hôrka opäť v ohrození. Podľa okresného riaditeľa Hasičského a záchranného zboru v Rožňave Jána Egriho situáciu komplikuje silný vietor.

, 11.03.2012 09:39, aktualizované: 20:48
Krásna Hôrka Foto:
Hrad Krásna Hôrka v sobotu zachvátil oheň.
debata (12)

Otvorený oheň sa však našťastie nikde nerozhorel. Hasiči však pre istotu k hradu i do obce poslali ľudí i techniku, posily povolali aj z Košíc. Práve starosta obce Krásnohorské Podhradie Peter Bollo pre istotu zalarmoval hasičov. „Vietor odfukuje z tlejúcich trámov veľké iskry smerom na obec, takže aj tá môže byť v ohrození. Teraz stále sledujeme smer vetra. Našťastie zatiaľ nehorí na hrade, ani v okolí,“ informoval o situácii starosta.

Hrad podpálili deti, chceli si zapáliť cigaretu

Za požiarom hradu sú zrejme dvaja chlapci vo veku 11 a 12 rokov, ktorí sa pokúšali zapáliť si cigaretu. Neopatrným zaobchádzaním však zapálili trávu na hradnom kopci, od ktorej sa vznietila aj národná kultúrna pamiatka.

Vyšetrovateľ už v tomto prípade začal trestné stíhanie pre zločin všeobecného ohrozenia. Miesto činu stále skúmajú experti z Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ v Košiciach. Informovala o tom košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia ľahla popolom v sobotu popoludní. Požiar vypukol okolo trištvrte na jednu a napriek enormnej snahe sa hasičom strechy pokryté dreveným šindľom nepodarilo zachrániť. Zhoreli všetky strechy vrátane interiéru horného gotického hradu. Ostatné vnútorné časti hradného areálu boli zadymené, takže ešte nebolo možné určiť definitívny rozsah škôd.

Minister vnútra tvrdí, že len vďaka rýchlemu zásahu hasičov nezhorel celý hrad. Tí mali pred pár rokmi cvičenie práve na Krásnej Hôrke. „Veľmi dobre a rýchlo sa tam vedeli dostať, natiahnuť hadice aj spôsob hasenia,“ konštatoval Lipšic.

Do záchranných prác sa zapojili záchranné zložky HaZZ, RZP a vojenská posádka VÚ v Rožňave. Na mieste zasahovalo 47 policajtov z jednotlivých policajných zložiek a dva služobné psy. Zasahoval aj vrtuľník letky Ministerstva vnútra SR, 84 príslušníkov HaZZ s dobrovoľníkmi.

Pri incidente sa nezranil žiaden civil. Jeden príslušník HaZZ Rožňava utrpel ľahké zranenie, ktoré si nevyžadovalo ošetrenie. Požiar lokalizovali o 15:30, zásah policajtov potrval do 21:00. Polícia naďalej situáciu monitoruje a objekt stráži, v obci sú posilnené policajné hliadky.

12 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy