Rybníček sám nerozhodne ani o eure

Vo vojne medzi trenčianskym mestským zastupiteľstvom a primátorom vytiahli poslanci novú zbraň. Richardovi Rybníčkovi zakázali robiť akékoľvek zmeny v rozpočte, aj keby sa týkali jedného eura, kým mu to neodsúhlasia. Primátor hovorí o paralyzovaní mesta, poslanci o väčšej transparentnosti. Odborníci predpokladajú, že toto obmedzenie právomocí nebude môcť trvať dlho.

27.06.2012 12:39
rybníček, kandidát, trenčín Foto:
Richard Rybníček.
debata (3)

Podľa politológa Miroslava Řádeka je rozhodnutie poslancov výsledkom konfliktu medzi primátorom a poslancami. Poslanci neboli spokojní so štýlom Rybníčkovej práce a týmto spôsobom mu dávajú najavo svoju moc.

„Bezdôvodne mi obmedzili kompetencie narábania s rozpočtom na nulu, to znamená, že kvôli akejkoľvek zmene musím zvolávať zastupiteľstvo. Podľa môjho názoru je to absolútne ohrozenie občanov mesta a chodu úradu, paralyzuje to mesto. Napríklad sa pokazí výťah v domove sociálnych služieb a ja ho nebudem môcť dať opraviť, kým sa zastupiteľstvo nezíde. To môže trvať niekoľko dní aj týždňov,“ upozorňuje trenčiansky primátor.

Poslanec Milan Kováčik, ktorý predložil návrh na nové nariadenie, si nemyslí, že by sa zastupiteľstvo muselo schádzať častejšie ako doteraz, ak bude rozpočet dobre a podrobne pripravený. Poukazuje na to, že vlani primátor urobil 11 a tento rok 9 zmien v rozpočte bez toho, aby o tom informoval zastupiteľstvo.

„Chceme transparentnosť, chceme byť o týchto veciach informovaní,“ zdôraznil Kováčik.

Podľa poslanca Róberta Lifku poslanci sa prijatím nariadenia vrátili k praxi, ktorá bola zaužívaná pred šiestimi rokmi.
Prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska Eva Balážová nesúhlasí s tvrdením, že mesto bude teraz paralyzované. Podľa nej toto obmedzenie nebude trvať dlho. „Nie je to na Slovensku výnimka, ale väčšinou sa to neskôr zruší, pretože je to nepraktické. Možno je dôležitá miera pridelených kompetencií a kontrola ich využívania,“ domnieva sa Balážová.

Richard Rybníček je rozhodnutý nové nariadenie vetovať a rokovať s poslancami o kompromise, ktorý by mu umožňoval robiť zmeny v rozpočte do určitej výšky.

3 debata chyba