Deti budú účinnejšie liečiť svetlom

Deti z celého Slovenska trpiace zápalovým kožným ochorením dostali ďalšiu možnosť liečby. V Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave otvorili vynovené ambulancie pre vysokodávkovú fototerapiu, teda liečbu svetlom, respektíve ultrafialovým žiarením. Pracovisko tým podľa riaditeľa nemocnice Daniela Žitňana dosiahlo európske štandardy.

05.09.2012 12:00
žiarenie, UVA1, dieťa Foto:
UVA1 žiarenie je najideálnejšie, pretože preniká najhlbšie a zároveň nemá potenciál meniť jadrá buniek
debata

Ambulancia, ktorá má s fototerapiou vyše dvadsaťročné skúsenosti, získala UVA1 žiarič. Prístroj sa používa u pacientov po transplantácii kostnej drene, u ktorých sa vyskytli kožné komplikácie, a na liečbu zápalových kožných ochorení, ako sú atopická dermatitída, sklerodermia alebo psoriáza.

„UVA1 žiarenie je najideálnejšie, pretože preniká najhlbšie a zároveň nemá potenciál meniť jadrá buniek, nemá kancerogénny účinok,“ vysvetľuje Tibor Danilla, prednosta Detskej dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a DFNsP. Fototerapia je preto vhodná už pre deti v predškolskom veku, ak dokážu pri ošetrení spolupracovať.

Ďalšia výhoda spočíva v tom, že na rozdiel od ostatných prístrojov na lokálnu fototerapiu tento umožňuje liečbu celotelovo. „Je vysokodávkový, teda podstatne výkonnejší,“ hovorí Adela Vrtíková, zástupkyňa primárky Detskej dermatovenerologickej kliniky DFNsP a dodáva, že tým sa skráti doba liečby. Efekt sa ukáže po kratšom čase a deti nemusia dochádzať za liečbou tak často. Podľa Tibora Danillu vysokodávková fototerapia prinesie deťom úľavu, útlm zápalových prejavov, zníženie svrbenia a získanie pôvodného vzhľadu kože.

Prístroj v podobe oválnej komory je okrem účinného chladenia vybavený aj kamerou, takže deti sa podľa Tibora Danillu nemusia báť. Dôležitá je podľa neho komunikácia. „Dieťaťu aj matke treba vysvetliť podstatu choroby, ale aj liečby,“ hovorí Danilla. Dávka žiarenia sa stanovuje podľa kožného nálezu, fototypu a veku pacienta. Jednotlivé ošetrenie trvá päť minút až jednu hodinu.

Okrem nového žiariča ambulancia kúpila aj sonografický prístroj. „Veľmi nám pomáha, pretože naše deti, ktoré majú oslabenú imunitu, nemusíme presúvať na rádiologické oddelenie, ale rádiológovia chodia k nám,“ schvaľuje terajší systém Júlia Horáková, primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene Kliniky detskej hematológie a onkológie Lekárskej fakulty UK a DFNsP.

Prístroj sa páči aj samotným malým pacientom. Podľa jedenásťročnej Aničky, ktorá sa už tretí rok lieči na vitiligo, čiže stratu pigmentu, je nová kabína „vymakaná“. Celý projekt podporila Nadácia Kvapka Nádeje sumou 195-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter