Škody na hrade Krásna Hôrka budú nižšie až o polovicu

10.09.2012 08:57
hrad Krásna Hôrka
Požiar zničil všetky strechy hradu vrátane interiéru horného gotického hradu. Autor:

Škody po požiari na hrade Krásna Hôrka, pôvodne vyčíslené na milión eur, budú nižšie, a to pravdepodobne o polovicu. Vyplýva to zo zoznamov ohodnotených zbierkových predmetov poškodených požiarom a zoznamov ostatných poškodených hnuteľných vecí.

Tie v priebehu júna a júla predložilo Slovenské národné múzeum poisťovni Generali Slovensko. Odborné ohodnotenie zbierkových predmetov, ktoré boli zničené a poškodené počas požiaru, vykonala expertná skupina zriadená Slovenským národným múzeom.

Čo sa týka škody na nehnuteľnom majetku, stále prebieha šetrenie a poisťovňa čaká na konkrétnejšie informácie o výsledkoch verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác. Doterajšie šetrenie však nenasvedčuje, že by mala byť predpokladaná výška škody na nehnuteľnom majetku v inej sume ako sedem miliónov eur vyčíslených v predbežnej expertnej správe od nezávislej spoločnosti. Definitívnu výšku škody bude vedieť poisťovňa určiť až po dokončení rekonštrukcie celého hradu a predložení potrebných dokumentov od dodávateľa stavebných prác.

„Poisťovňa môže kryť len vzniknutú škodu, to znamená náklady na obnovenie hradu do pôvodného stavu, ktorý bol zdokumentovaný v čase vzniku poistnej udalosti, nie obnovy nad rámec pôvodného stavu pred požiarom,“ upozornila hovorkyňa poisťovne Lucia Makayová.

S blížiacim sa zimným obdobím je z pohľadu poisťovne nevyhnutné, aby bolo ukončené kompletné prekrytie celého hradu. Nepriaznivé počasie môže spôsobiť ďalšie škody, čím by vznikli nové náklady na opravu. „Šesť dní po požiari poisťovňa poslala na účet Ministerstva kultúry SR zálohu na poistné plnenie vo výške dva milióny eur, aby mohlo urobiť nevyhnutné opatrenia na zabránenie vzniku následných škôd, ale najmä, aby malo k dispozícii dostatok finančných prostriedkov pre čo najrýchlejšie začatie opravy hradu. Do dnešného dňa z nej bolo vyčerpaných cca 302 000 eur,“ uviedla Makayová.

Hrad Krásna Hôrka je poistený spolu s ostatným majetkom rezortu kultúry, to znamená, že poistná zmluva kryje rozsiahly majetok vrátane všetkých slovenských hradov, zámkov a kaštieľov. Hlavným poisťovateľom je poisťovňa Generali Slovensko so 40-percentným podielom na preberanom riziku. Ročný limit poistného plnenia vyplývajúci z poistnej zmluvy je vyše 11,6 milióna eur na nehnuteľnom majetku a viac ako 3,3 milióna eur na hnuteľnom majetku. Pod uvedené limity spadajú poistné udalosti na všetkých hradoch, zámkoch, kaštieľoch či baštách pod správou štátu.

Hrad Krásna Hôrka bol postavený v 13. storočí. Je súčasťou SNM – Múzea Betliar. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. V apríli 2011 boli priestory hradu po rekonštrukcii znovu otvorené. Požiar, ktorý vypukol 10. marca, zničil všetky strechy vrátane interiéru horného gotického hradu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

33,99
Elite červené ruže

Elite červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk