Zdražovanie sociálnych služieb nezastavila ani tragédia

Vlna zvyšovania poplatkov za sociálne služby dorazila z iných miest aj na východ Slovenska. Ceny zvyšuje mesto Košice aj košická župa. Zdražovanie v Košiciach nezastavila ani tragédia, ktorá sa stala pred mesiacom v mestskom Stredisku sociálnej pomoci. Jeho klientka celé tri dni nechýbala personálu, nakoniec ju našli mŕtvu v izbe.

26.09.2012 16:00
Stredisko sociálnej pomoci, košice Foto:
Stredisko sociálnej pomoci v Košiciach, kde našli mŕtvu klientku až po troch dňoch.
debata (4)

„Zvyšovanie cien sociálnych služieb bolo pripravované dlhšiu dobu a bolo nevyhnutné aj s prihliadnutím na to, že sa ceny nezvyšovali od roku 2008. V porovnaní s inými mestami boli ceny v Košiciach najnižšie,“ argumentovala námestníčka primátora Renáta Lenártová.

Asociácia prijímateľov sociálnych služieb vyzvala primátora Richarda Rašiho (Smer), aby návrh stiahol. Dôvodom podľa nej nie je len úmrtie klientky, ale aj netransparentné hospodárenie strediska, ktoré podľa asociácie nezverejňuje všetky zmluvy, faktúry a objednávky. Predsedníčka asociácie Mariana Gaálová tiež tvrdí, že aby seniori a zdravotne postihnutí utiahli ťarchu nových cien, budú nútení bývať po dvoch a viacerých. „Tým sa im rapídne zhorší kvalita života. Ani seniori, ani ľudia závislí od opatrovania doma nebudú mať na zvýšené poplatky,“ dodala Gaálová.

Mestská poslankyňa Mária Gamcová (nezávislá) hovorí, že zvýšenie cien je zatiaľ prijateľné a čas ukáže, či je aj únosné pre klientov. „Ide aj o to, aby sa ľudia dozvedeli, za čo platia a aby si to vedeli aj kontrolovať. Zároveň majú právo vedieť, čo majú v zmluve so zariadením sociálnych služieb dohodnuté,“ tvrdí Gamcová.

Úhrady za služby poskytované v zariadení pre seniorov sa budú podľa Lindy Šnajdárovej z košického magistrátu pohybovať od 210 do 275 eur mesačne. Ak klient nebude odoberať večeru, bude platiť o 32,50 eura menej. V zariadeniach opatrovateľskej služby sa cena bude pohybovať okolo 374 eur za mesiac. „Táto služba ale nie je trvalá, je poskytovaná len na čas potreby,“ vysvetlila Šnajdárová. Cena za opatrovateľskú službu v byte sa bude po novom počítať za hodinu a podľa objednaných výkonov. V prípade sebaobslužných úkonov, napríklad pomoc pri zabezpečení osobnej hygieny, to bude 1,20 eura za hodinu, pri starostlivosti o domácnosť to budú dve eurá za hodinu. Nové ceny schválili košickí poslanci vo všeobecno-záväznom nariadení. Právoplatnosť nadobudne po uplynutí pätnásťdňovej lehoty od podpisu primátora, čo môže byť už v októbri.

Koncom októbra sa poslanci košickej župy rozhodnú, či zvýšia ceny v župných sociálnych domovoch. Hovorkyňa predsedu kraja Zuzana Bobríková tvrdí, že napriek tomu, že príjmy samosprávy sú už niekoľko rokov v dôsledku krízy nižšie, kraj sa snaží zachovať kvalitu sociálnych služieb. „Nedostatok financií nás ale núti hľadať riešenia na optimalizáciu siete, čo je takisto jedným z bodov zastupiteľstva,“ vysvetlila Bobríková.

Poslanec krajského parlamentu a člen sociálnej komisie Ján Kokarda (nezávislý) si myslí, že zdraženie je nevyhnutné „Ide o minimálne zvýšenie, bez neho by nebolo možné udržať aspoň doterajšiu kvalitu služieb,“ tvrdí Kokarda. Dodal, že neskôr možno bude nevyhnutná pravidelná valorizácia cien v zariadeniach sociálnych služieb.

V domovoch sociálnych služieb by sa malo po novom platiť mesačne 216 eur namiesto doterajších 191. Ak poslanci zmenu odhlasujú, k zvýšeniu cien dôjde od 1. januára budúceho roka.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba