Na osvetlení niektoré obce už nešetria. Kvôli zlodejom

17.10.2012 12:00
Verejné osvetlenie
Na vypínaní verejného osvetlenia v noci sa dá ušetriť. Vo Veľkom Krtíši tak nerobia. Autor: ,

Šetrenie na nočnom osvetlení prinieslo niektorým mestám a dedinám zvýšenú kriminalitu. Tmu na uliciach začali využívať zlodeji na vykrádanie bytov a rodinných domov. Aj preto sa tieto samosprávy rozhodli od šetrenia na osvetlení upustiť.

Podľa policajných štatistík v Banskobystrickom kraji pribúda počet krádeží v bytoch a rodinných domoch, ktoré zlodeji páchajú najmä v noci. „V prvom štvrťroku sme ich v kraji evidovali 59, v druhom štvrťroku 99 a v treťom dokonca 164,“ povedala krajská policajná hovorkyňa v Banskej Bystrici Jana Vrbická. Obce preto predradili bezpečnosť pred úsporu. K nočnému svieteniu sa vrátili dediny v okresoch Lučenec či Rimavská Sobota.

V Šiatorskej Bukovinke v okrese Lučenec vypínali v noci pouličné lampy asi tri roky. „Ušetrili sme pritom asi tretinu nákladov. Napriek tomu už osvetlenie v noci nevypíname. Veľmi sa u nás rozmohli krádeže. Zlodeji začali brať doslova všetko, čo im prišlo pod ruky. Ľuďom ukradli ešte aj nádrž na vodu, ktorú mali v záhrade,“ hovorí starosta Šiatorskej Bukovinky Juraj Badinka. I keď tam žije len tristo obyvateľov, obec kvôli jej polohe potrebuje až 120 pouličných lám­p.

Riskovať zvýšený počet krádeží nechcú ani v dedine Kráľ v okrese Rimavská Sobota. „Osvetlenie z nášho rozpočtu zatiaľ platiť vládzeme, takže prečo ohrozovať obyvateľov? Ak šetriť, tak radšej výmenou klasických žiaroviek za úsporné. Lacnejšie svetlo už máme pri celej hlavnej ceste,“ vysvetlil starosta František Béreš. V minulosti vypínali lampy aj v Lovinobani pri Lučenci, aj tam sa nakoniec vrátili k nočnému svieteniu.

Prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska Eva Balážová považuje takéto uvažovanie za správne. „Obce by mali hľadať priestor na úspory v oblastiach, ktoré najmenej ohrozujú bezpečnosť obyvateľov. Osvetlenie tam podľa mňa nepatrí. V oblasti komunálnych služieb je táto jedna z najdôležitej­ších,“ myslí si Balážová. Ak sa už samosprávy rozhodnú šetriť na osvetlení, mali by to podľa nej urobiť len so súhlasom obyvateľov a nie v celej dedine alebo meste. ,,Napríklad tam, kde je v obci frekventovanejšia doprava, by sa svietiť malo celú noc," dodala šéfka asociácie.

Sú však aj samosprávy, ktoré sa šetrenia na osvetlení vzdať nechcú. Kováčovce v okrese Veľký Krtíš začali preto riešiť zlodejov. „Do ulíc sme namontovali poľovnícke fotopasce, ktoré reagujú na pohyb. V takom prípade vysielajú neviditeľné infračervené svetlo a urobia fotku. Ak by bol prípad vlámačky a zlodej by prešiel popri takejto fotopasci, v ruke by sme mali dôkaz s jeho identitou,“ vysvetlil starosta Jozef Filip.

V Chanave v okrese Rimavská Sobota osvetlenie vypínajú v čase medzi pol dvanástou večer a štvrtou hodinou ráno už od roku 2009. Starosta obce Ludevít Czókoly hovorí, že to nemá vplyv na bezpečnosť obyvateľov. Počas posledných šiestich rokov mali v obci iba dva prípady vlámaní do domov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku