Prístroje sčítajú žilinských cyklistov

17.10.2012 12:00
Považská Bystrica, cyklisti
Ilustračná fotografia Autor:

Žilina je prvým slovenským mestom, kde cyklistov spočítavajú špeciálne prístroje zabudované v cyklochodníkoch. Zisťujú údaje, ktoré majú pomôcť pri projektovaní cyklodopravy, a monitorujú, koľko ľudí využíva na presun bicykle a jazdí po cyklotrasách. Dosiaľ sa sčítania robili prostredníctvom ľudí, ktorí na uliciach rátali cyklistov, prípadne sa ich počet len odhadoval.

V prvý deň po spustení monitorovacieho zariadenia zistili, že cyklochodníkom na sídlisko Vlčince prešlo v oboch smeroch tisíc cyklistov. „Sčítače sa dajú využívať pre dopravné plánovanie aj ako štatistická podpora, či ľudia bicyklujú, alebo nie. Preukážu aj to, že cyklisti skutočne jazdia bez ohľadu na počasie a v nadväznosti na to by sa samosprávy mali starať o ich údržbu,“ hovorí koordinátor projektu Marián Gogola.

Dlhší ucelený cyklochodník je v meste len jeden, spája sídlisko Vlčince s centrom mesta. Ostatné úseky pre cyklistov sú kratšie. „Chýba im ucelenosť, ale to nie je iba problém Žiliny, preto je dôležité, aby sa pokračovalo v neustálom budovaní cyklistických komunikácií,“ dodal Gogola.

Podobné zariadenia by šéf Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák odporučil aj iným samosprávam. Tvrdí, že ak chcú z cyklistickej dopravy urobiť rovnocenný druh dopravy, tak musia vedieť počty cyklistov. „Ak napríklad žiadame peniaze na výstavbu diaľnice alebo rýchlostnej cesty, vždy musíme vedieť, aký je tam rast intenzity, aký je tam trend. A to isté musíme vedieť aj o cyklistickej doprave a dnes nám tieto čísla veľmi chýbajú,“ hovorí Palčák. Uznanie cyklistickej dopravy ako rovnocennej s inými druhmi dopravy by mala v budúcom roku schváliť vláda.

V Žiline sú zatiaľ dva druhy sčítačov, jeden monitoruje cyklistov a druhý dokáže odlíšiť cyklistov a chodcov. Financie na obe zariadenia poskytla Európska únia. Do medzinárodného projektu sa spolu so Žilinou zapojil aj Prešov, mestá z Česka a Nemecka.

Monitorovacie sčítače cyklistov už niekoľko rokov používajú v Maďarsku, Nemecku, Holandsku i v susednom Česku. V Prahe fungujú na 28 miestach.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku