„Situácia dospela až tak ďaleko, že v mene ochrany života a zdravia občanov Žiliny a okolia sa na Vás obraciam so žiadosťou o osobné angažovanie sa vo vážnej situácii, ktorá nastala v žilinskej fakultnej nemocnici. Lekárske odborové združenie je pripravené konštruktívne rokovať s vedením nemocnice o riešení vzniknutej situácie, no druhá strana akoby si neuvedomovala vážnosť situácie,“ píše Blaško v liste.
Podľa odborárov riaditeľ nemocnice Štefan Volák nezvláda manažovanie krízového stavu v žilinskej nemocnici, do ktorého ju sám priviedol. „Aktuálne sa borí s problémom zabezpečenia traumatologickej ústavnej pohotovostnej služby. Sanitka, ktorá by z utorka na stredu priviezla pacienta s úrazom do žilinskej fakultnej nemocnice, by nemala možnosť odovzdať ho do starostlivosti traumatológovi, teda osobe najkompetentnejšej konať v takomto prípade,“ píše ďalej Blaško a dodáva, že lekári sú pripravení kedykoľvek sadnúť si za rokovací stôl a vyriešiť krízový stav v žilinskej nemocnici.
Lekári už protestovali pred žilinskou nemocnicou i pochodovali Žilinou za osemnástich prepustených kolegov a záchranu žilinskej fakultnej nemocnice. Lekári upozorňujú, že celé oddelenie úrazovej chirurgie dalo v pondelok výpovede z ústavných pohotovostných služieb, čo znamená, že od utorka nemá kto ošetriť pacientov s úrazom medzi 15:30 a 7:00. Podľa hovorkyne žilinskej fakultnej nemocnice Márie Koporecovej však nie je pravda, že na traumatológii a ortopédii nie sú pokryté služby.
„Lekárske odborové združenie opäť klame a šíri poplašné správy. Výnos ministerstva zdravotníctva hovorí o tom, že na sto pacientov je potrebný jeden lekár so špecializáciou. V utorok na traumatológii a ortopédii slúžili traja lekári so špecializáciou, pričom na traumatológii bolo 34 pacientov a na ortopédii 36 pacientov. Z toho vyplýva, že zdravotná starostlivosť je na danej ústavnej pohotovostnej službe poskytnutá v plnej miere,“ dodala Koporecová.
Za prepúšťaním lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici sú podľa jej riaditeľa Štefana Voláka nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť lekárov, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení. Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili.
Podľa Voláka však s variantom zníženia platov lekári nesúhlasili a preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých. Osemnástim lekárom začala trojmesačná výpovedná lehota plynúť 1. decembra, Volák verí, že sa s nimi ešte dokáže dohodnúť, ak nie, nevylúčil, že ich nahradí novými lekármi za prijateľnejších platových podmienok. Lekári tvrdia, že sú ochotní s vedením nemocnice sa dohodnúť a aj sa uskromniť, ale riaditeľ nemocnice nemal záujem sa s nimi rozprávať a nové zmluvy im direktívne nanútil.