„My si skutočne nemôžeme dovoliť čakať, ako sa ráno vyspí lekár zo žilinskej nemocnice a či sa rozhodne prísť do práce, alebo neprísť do práce. Preto sme sa rozhodli, že s okamžitou platnosťou zastavujem dňom 7. decembra všetky plánované a odkladné operačné výkony až do odvolania. Žilinská nemocnica v súčasnosti prestala plniť funkcie fakultnej a koncovej nemocnice a preto aj prestáva byť koncovou nemocnicou. Ja si ctím právo na štrajk, nie je však silnejšie ako právo na zdravie a právo na život,“ povedala na brífingu priamo v žilinskej nemocnici Zvolenská.
„Idem z Bruselu. Rokovalo som tam o miliónoch eur pre slovenské zdravotníctvo, musela som sa však vrátiť, pretože žilinský pacienti sa ocitli v ohrození v dôsledku obhajoby záujmov úzkej skupiny nadštandardne zarábajúcich lekárov,“ vysvetlila svoj rýchly návrat na Slovensko ministerka.
Podľa ministra obrany Martina Glváča, ktorý Zvolenskú do Žiliny sprevádzal, žilinskí lekári hazardujú so zdravím a životmi pacientov.
„Naozaj si ctím všetky práva, ktoré majú akýkoľvek zamestnanci, či už sú to lekári alebo iné profesie. Je veľmi neseriózne, je to hazardovanie so zdravím a životmi pacientov, keď sa niekto o pol tretej rozhodne a začne organizovať, aby niekto nenastúpil o 15:30 do práce, keď vie, že je veľmi problematické zohnať náhradu a naozaj ide o životy ľudí. Je to pre nás aj memento, aby sme do budúcna vedeli takýmto situáciám predchádzať. Budeme sa aj rezortne zaoberať tým, ako vytvoriť nejakú skladbu lekárov alebo iných profesií, aby sme v krízových situáciách vedeli pôsobiť tak, aby sa nám do budúcna takéto problémy nestávali a neboli ohrozované životy a zdravie občanov,“ povedal Glváč.
Odborári požiadali o stretnutie s vedením nemocnice
Vedenie žilinskej nemocnice ohlásilo, že zasadne v piatok o 11.00 h s lekármi opäť za rokovací stôl v snahe dospieť k dohode v súvislosti s krízovou situáciou v tomto zariadení. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová.
O stretnutie podľa nej požiadali vedenie samotní odborári, snaha vyriešiť situáciu je na oboch stranách. Na popoludnie je rovnako naplánované stretnutie vedenia nemocnice s primármi jednotlivých oddelení. Počet pacientov, ktorí prichádzajú do nemocnice, býva v piatok nižší, momentálne situáciu mapujeme. Do okolitých nemocníc sme doteraz nepreviezli ani jedného pacienta. Veríme v dohodu, povedala Koporecová.
Protestujúci žilinskí lekári sa vo štvrtok večer nedokázali dohodnúť s vedením fakultnej nemocnice na obnovení riadneho chodu oddelení. Napriek tomu, podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej, ústavné pohotovostné služby dokáže nemocnica zabezpečiť.
Podľa riaditeľa žilinskej fakultnej nemocnice Štefana Voláka sľubne sa vyvíjajúce rokovanie stroskotalo na platoch. Volák lekárskym odborárom ponúkol, že stiahne výpovede, ktoré dal 18 lekárom, a zruší aj zlúčenie oddelení. "Za to som požadoval, aby podpísali dodatok, že budú slúžiť ústavné pohotovostné služby, ktoré doposiaľ v žiadnej zmluve nemajú, a že sa dohodneme na nejakom znížení mzdy na úroveň porovnateľných slovenských nemocníc.
Podmienkou bolo, že pokiaľ budeme rokovať o tomto finančnom nároku, tak oni zagarantujú, že budú slúžiť pohotovostné služby. Na to nepristúpili, takže v tejto chvíli sme sa nedohodli. Nedá sa vrátiť do bodu nula v tom zmysle, že ja všetko zruším a oni nedajú žiadnu garanciu," uviedol po päťhodinovom rokovaní s lekármi riaditeľ nemocnice Štefan Volák. Lekári sa odmietli vyjadriť s odôvodnením, že im to zakazuje nariadenie riaditeľa, ten to poprel.
Krízový stav v žilinskej fakultnej nemocnici tak naďalej trvá. Výpoveď z ústavných pohotovostných služieb podalo vo štvrtok 134 z 228 tamojších lekárov, napriek tomu podľa Čižmárikovej dokázalo vedenie nemocnice zabezpečiť služby žilinskými lekármi, ktorí nepodali výpovede a tromi lekármi zvonku. Na traumatológii vypomáhajú zo štvrtka na piatok dvaja vojenskí lekári a na chirurgii jeden lekár z ružomberskej nemocnice. V prípade potreby je podľa Čižmárikovej pripravených ďalších 29 vojenských a aj deväť policajných lekárov.
Vo štvrtok hrozilo, že urgentných pacientov zo Žiliny budú musieť previezť do iných nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva informovalo o situácii susedné nemocnice i operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, aby zabezpečilo dostatočný počet sanitiek. Podľa Čižmárikovej išlo o preventívny krok, keďže lekári začali výpovede podávať len popoludní a vedenie nemocnice nevedelo odhadnúť, či od 15:30 dokážu pokryť všetky služby.
Osemnástim lekárom začala trojmesačná výpovedná lehota plynúť 1. decembra, Volák verí, že sa s nimi ešte dokáže dohodnúť, ak nie, nevylúčil, že ich nahradí novými lekármi za prijateľnejších platových podmienok. Lekári tvrdia, že sú od začiatku ochotní sa s vedením nemocnice dohodnúť a aj sa uskromniť, ale riaditeľ nemocnice nemal záujem sa s nimi rozprávať a nové zmluvy im direktívne nanútil.