Košice zvýšili miestne dane

11.12.2012 08:42
Richard Raši
Primátor Košíc Richard Raši Autor: ,

Zvýšenie miestnych daní v utorok odsúhlasili poslanci košického mestského zastupiteľstva. Presvedčili ich argumenty magistrátu, že iná možnosť nie je.

Primátor Richard Raši dôvodil aj tým, že Košice sú jediným krajským mestom, kde sa dane nezvyšovali od roku 2008. „Bez zvýšenia daní by mesto neprežilo. Výpadok podielových daní je viac ako päť miliónov eur v porovnaní s rokom 2008, keď sa zvyšovali naposledy. Rastú ceny vstupov, energií, náklady na bežnú prevádzku našich zariadení, a preto sme museli prijať jeden z mechanizmov, aby sme nemuseli redukovať služby, ktoré mesto poskytuje,“ vysvetlil Raši.

Dodal, že ak bude počet platiteľov daní rovnaký ako v tomto roku, mesto by na zvýšených daniach malo vybrať vyše štyri milióny eur. Pre obyvateľov Košíc to znamená, že daň z bytov stúpne o 24 percent z 0,265 eura na 0,322 eura za štvorcový meter. Pri priemernej rozlohe trojizbového bytu 70 m2 to znamená, že sa zaň zaplatí o 4,69 eura ročne viac. Výnimkou sú len obyvatelia mestskej časti Staré Mesto, kde by po zvýšení boli dane vyššie ako v Bratislave. To bol podľa Rašiho jeden z dôvodov, prečo Staromešťanov zvýšenie obišlo.

Hore pôjdu aj dane zo stavieb na bývanie podľa lokality o 21 až 33 percent, pri stavebných pozemkoch o 25 až 33 percent a pri záhradách dokonca až o 50 percent. Za svojich domácich miláčikov si priplatia aj chovatelia psov, v bytoch sa daň zaokrúhli na 40 eur ročne, v rodinných domoch stúpne na desať eur.

Proti zvýšeniu daní hlasovali len dvaja nezávislí poslanci, Alfonz Halenár a Mária Gamcová. „Som zásadne proti tomu, aby ťarcha nedostatku príjmov mesta padla len na občanov, aj na tých, ktorí patria medzi chudobnejšie skupiny. Odôvodnila som to otázkou, či sa neuvažuje o novele zákona o Košiciach o zrušení niektorých mestských častí. Tu sú rezervy a po zrušení niektorých mestských častí by sa skôr našli peniaze, ktoré teraz idú na prevádzku ich miestnej samosprávy,“ uviedla dôvod svojho hlasovania Gamcová.

Primátor tvrdí, že mesto bude robiť to, k čomu sa zaviazal ZMOS vláde, čiže šetriť na mzdách vo výške minimálne päť percent a vo výdavkoch na tovary a služby v objeme minimálne desať percent oproti tomuto roku. „Musíme ale splniť kolektívnu zmluvu, ktorá platí tri roky, a tá nás zaväzuje vyplatiť koncom roka zamestnancom ešte päťdesiat percent zo mzdy,“ dodal Raši.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku