Matky s deťmi protestovali proti sťahovaniu z núdzového centra v Košiciach

17.12.2012 14:24
protest Kosice
Matky s deťmi protestovali proti vysťahovaniu zo zariadnia na Adlerovej ulici v Košiciach už v okóbri tohto roka. Autor:

Protest proti sťahovaniu z bytov zo Zariadenia núdzového bývania na Adlerovej ulici v Košiciach do Arcidiecéznej charity a centra pre obnovu rodiny Dorka v pondelok vyjadrilo na rokovaní Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) niekoľko matiek s deťmi.

Neverejné zariadenia, najmä charita na Poľnej ulici, sú podľa nich horšie, drahšie a nerešpektujú základné ľudské práva a slobody matiek s deťmi.

KSK zrušil Zariadenie núdzového bývania na Adlerovej s kapacitou 73 miest, kde bývajú osamelé matky s deťmi, k 31. decembru 2013. Byty patria mestu Košice, ktoré ich prenajíma. Klienti zariadenia sa majú postupne v priebehu budúceho roka presťahovať, prvá časť do centra Dorka, neskôr aj do priestorov Arcidiecéznej charity.

„Oznamujem vám, že z bytov zariadenia núdzového bývania patriacich mestu Košice sa my, pracujúce matky s deťmi, dobrovoľne nevysťahujeme,“ vyhlásila Monika Lapošová, klientka centra na Adlerovej. Podmienky na bývanie v charite na Poľnej sú podľa nej „horšie ako v nápravnovýchovnom zariadení“.

Predseda KSK Zdenko Trebuľa uviedol, že podľa uznesenia zastupiteľstva dôjde k sťahovaniu z Adlerovej až vtedy, keď budú na to pripravené podmienky. „My máme prehľad o kvalite ubytovania v daných zariadeniach,“ povedal. Privíta prípadne aj navrhovanú kontrolu príslušných orgánov v týchto zariadeniach.

Ďalšia klientka z Adlerovej Ingrid Dešková pri rokovaní o rozpočte kraja na budúci rok požiadala o presun časti kapitálových výdavkov pre Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 na prevádzku núdzového bývania na Adlerovej. „Načo je občanom Košíc obrazáreň z plavárne a Európske hlavné mesto kultúry, keď občania kraja nemajú zabezpečenú ústavou garantovanú základnú životnú podmienku právo na bývanie,“ pýtala sa.

Šéf KSK reagoval, že dané prostriedky z eurofondov sú účelovo viazané na projekt EHMK a kraj ich nemôže použiť na iný účel.

Asociácia prijímateľov sociálnych služieb v SR (APSSSR) a matky z Adlerovej žiadajú košického primátora Richarda Rašiho, aby mesto Košice prevzalo od kraja zriaďovaciu právomoc tohto zariadenia. APSSSR podľa jej prezidenta Silvestra Obucha v najbližších dňoch tiež požiada mesto o prenechanie týchto priestorov do nájmu asociácii ako prípadu hodného osobitného zreteľa na zriadenie zariadenia núdzového bývania.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

29,99
Flower bag biele kvety a zelené santíny

Flower bag biele kvety a zelené santíny

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk