Chatár z Rainerovej chaty v Tatrách chce ľadový betlehem dokončiť na sviatky

17.12.2012 16:28
Vysoké Tatry, Rainerova chata, betlehem
Chatár Peter Petras starší hádže sneh na strechu betlehemu, ktorý vyrastá neďaleko Rainerovej chaty vo Vysokých Tatrách. Autor:

Chatár z Rainerovej chaty vo Vysokých Tatrách Peter Petrás pracuje v súčasnosti na vytvorení ľadového betlehema, ktorý bude počas zimy zdobiť priestor pred chatou. Trápi ho nedostatok snehu, ktorý musí dovážať z okolia celej chaty. Predpokladá však, že betlehem by mohol byť hotový okolo 25. decembra.

„Je pomerne málo snehu, ale treba mať vieru v to, že sa to podarí a že to má zmysel. Treba mať veľkú trpezlivosť a vôľu, lebo musím neskutočne veľa chodiť. Najprv sneh musím nazhŕňať, nechať trošku premrznúť, nasekať to na kusy a nosiť na lopate až na kopu, kde bude betlehem,“ priblížil proces prípravy Petrás. Po sneh chodí do vzdialenosti asi 25 až 30 metrov od chaty.

Kopa, z ktorej by mal do sviatkov vyrásť betlehem, má v súčasnosti už dva metre a hádzať na ňu sneh musí chatár pomocou rebríka. „Je to ozaj veľmi tvrdá robota. V utorok začneme robiť strechu, musí to trochu premrznúť a v sobotu možno už začnem tvarovať sochy,“ dodal Petrás. Betlehem bude podľa neho o niečo užší, a to práve pre nedostatok snehu. Neskôr ho chce rozširovať smerom dozadu, aby vydržal čo najdlhšie. „Chcem urobiť takú bázu, ktorá bude chladiť sochy a hlavnú časť,“ vysvetlil chatár.

Peter Petras mladší nesie lopatu so snehom k...
Peter Petras mladší nesie lopatu so snehom k stavbe betlehemu neďaleko Rainerovej chaty vo Vysokých Tatrách. Autor: TASR

S úsmevom dodal, že by stálo za úvahu posunúť Vianoce o dva týždne, podobne ako majú Rusnáci. Vtedy je už totiž dostatok snehu na horách. „Ušetrili by sme si tým stres, že niet snehu, menej by bolo treba zasnežovať. Keď vieme posunúť letný a zimný čas pre ekonomiku, tak možno aj Vianoce, keby sme posunuli, nič také svetoborné by sa nestalo. Na 6. januára je už väčšinou dostatok snehu,“ dodal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Červené ruže s opičkou

Červené ruže s opičkou

34,99
Kytica Zimona 9

Kytica Zimona 9

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk