Veľkolepá otváracia šou prilákala do Košíc desiatky tisíc ľudí

Veľkolepou šou na Hlavnej ulici v Košiciach vyvrcholil večer otvárací ceremoniál projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. Hudobné vystúpenia, originálnu scénu, špeciálne vizuálne efekty či unikátny pyromuzikálny ohňostroj si prišlo pozrieť do centra východoslovenskej metropoly približne 30-tisíc ľudí, a to aj napriek sychravému a daždivému počasiu.

20.01.2013 18:47 , aktualizované: 21:12
Košice Foto:
Ohňostroj nad Dómom sv. Alžbety ukončil otvárací ceremoniál v Košiciach.
debata (12)

Na pódiu pri Dolnej bráne, najväčšom, aké kedy stálo na košickej Hlavnej ulici, sa v nedeľu večer predstavili mnohí domáci a zahraniční interpreti ako napríklad Ichitaro z Japonska, francúzsky Under Kontrol či slovenskí Peter Bič Project, The Cubes, Chiki liki tu-a a ďalší. Oficiálnu Hymnu EHMK zaspievali počas otváracej šou známi speváci a hudobníci zo Slovenska – Marián Čekovský, Nataša Džunková, Lukáš Adamec a Katka Knechtová. Predstavenie narušila päťminútová pauza, ktorú spôsobila technická porucha.

„Myslím si, že sme všetci pripravení odštartovať našu planétu Košice, odštartovať novú budúcnosť Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry,“ konštatoval košický primátor Richard Raši.

„Titul Európske hlavné mesto kultúry je veľké uznanie, veľká zodpovednosť a veľká príležitosť. Uznanie ste získali nielen vďaka najlepšiemu projektu, ale aj pretože v Košiciach je veľký ľudský, historický a kultúrny potenciál,“ pochválil počas dnešného večera metropolu východného Slovenska minister kultúry Marek Maďarič. Zaželal jej, aby kultúrou a kreativitou dokázali posunúť mesto dopredu, „aby sa stalo najprogresívnejším mestom na Slovensku“.

Návštevníkov Košíc pozdravila z pódia na Hlavnej ulici aj komisárka pre vzdelávanie, kultúru, mnohojazyčnosť a mládež Európskej komisie Androulla Vassiliou. „Neopovážte sa krátiť nám rozpočet na kultúru. Kultúra zbližuje, kultúra je potrebná obzvlášť v čase krízy,“ odkázala komisárka európskym politikom.

Veľkolepú otváraciu šou sprevádzal dnes večer aj pyromuzikálny ohňostroj, aký Košice zatiaľ ešte nezažili. Pozostával z najčerstvejších pyrotechnických noviniek, ktoré sa predstavili svetu po prvý raz vlani v Monaku. Kultúrny program EHMK pokračuje dnes večer koncertom britskej formácie Jamiroquai v košickej Steel aréne.

Atrakciou šou bol ešte jeden zaujímavý moment. Návštevníkov Európskeho hlavného mesta kultúry pozdravila zo záznamu aj posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS.

V Štátnom divadle sa otvorenia zúčastnili aj politici

Podvečerného slávnostného otvorenia celoročného projektu sa v Štátnom divadle zúčastnili aj prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico.

Špičky slovenskej politiky označili vo svojich úvodných príhovoroch projekt za veľkú šancu pre budúcnosť Košíc i celého Slovenska. Témou ceremoniálnu bol fiktívny košický vesmírny program. Hudobno-divadelný súbor Debris Company predviedol etudu na tému výcviku psa Lajky pred letom do vesmíru, kozmické cestovanie budúcnosťou bolo námetom niekoľkých piesní vystupujúcich hudobníkov. Hviezdami slávnosti boli slovenský klavirista a dirigent svetového mena Peter Breiner či česká speváčka Ida Kelarová.

Košice EHMK 2013

Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013

Fotogaléria
Slávnostné otvorenie Košice - EHMK 2013 v...
Umeleckú inštaláciu v podobe spirituálneho...
+18Slávnostné rozsvietenie Dómu sv. Alžbety v...

Vyvrcholením nedeľňajšieho programu by mal byť podľa organizátorov večerný koncert britskej tanečnej kapely Jamiroquai v športovej hale Steel Aréna. Kultúrne akcie v rámci slávnostného odštartovania však prebiehali v Košiciach už v sobotu. Podľa košického primátora Richarda Rašiho sa počas soboty prišlo na hudobné, filmové či divadelné akcie pozrieť zhruba 100-tisíc ľudí. „Je to nevídaný počet vzhľadom na to, že Košice majú 250-tisíc obyvateľov. Prevládala spokojnosť,“ povedal primátor.

Titul udeľuje Brusel, sľubuje si propagáciu regiónov

Titul európskeho hlavného mesta kultúry udeľuje Brusel, ktorý si od neho sľubuje propagáciu regiónov. Podľa Rašiho je tento rok pre Košice šancou, aby sa vďaka titulu zmenili z industriálneho na kultúrne mesto.

Kultúra sa má podľa predstáv košickej radnice stať aj lákadlom pre zahraničných turistov. Vďaka projektu chcú Košice prilákať dvojnásobok obvyklého počtu návštevníkov. „Nie je to projekt na jeden rok, naopak, mesto by z neho mohlo ťažiť desiatky rokov. Tieto dni naznačujú, akým smerom sa toto mesto vydá aj po roku 2013,“ povedal Raši.

Vďaka projektu vyrástlo či vyrastá v Košiciach niekoľko kultúrnych stánkov. Organizátori síce čelia kritike za meškanie niektorých stavieb, bez ohľadu na to by v priebehu roka mali otvoriť výstavný priestor Kunsthalle či multižánrové kultúrne centrum Kasárna/Kulturpark.

Akcie, ktoré majú počas celého roka prebiehať, sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Okrem vystúpenia hudobníkov sa ľudia môžu tešiť napríklad na prehliadky filmov a fotografií alebo súčasného umenia. Návštevníci sa na jar budú môcť zúčastniť napríklad premietania filmov režiséra Juraja Jakubiska. Košice budú tiež prvým mestom, kde sa bude premietať časť filmovej prehliadky Febiofest.

Celoročný kultúrny program bude stáť približne 80 miliónov eur, pričom väčšinu tejto čiastky pokryje príspevok z fondov Európskej únie.

12 debata chyba