Košice by mali v kauze Strelingstav zaplatiť takmer 10 miliónov eur

01.07.2013 17:20

Rokovanie košického mestského zastupiteľstva (MZ) o vyriešení záväzkov mesta Košice voči spoločnosti Waltz Properties Limited pokračovalo už druhým mimoriadnym zasadnutím.

Korene sporu siahajú do polovice 90-tych rokov, keď mesto odstúpilo od zmluvy na opravu a údržbu komunikácií s firmou Strelingstav. Vtedy bol primátorom mesta Rudolf Schuster, pričom zmluvu so spoločnosťou podpísal jeho predchodca Rudolf Bauer. Firma zažalovala mesto a neskôr sa zlúčila s londýnskou firmou Waltz Properties Limited, ktorá vymáha škodu od mesta. Súdy v svojich verdiktoch, konštatovali, že Košice budú musieť platiť náhradu škody. Voči týmto verdiktom sa už mesto nemôže odvolať. Momentálne má Krajský súd už len rozhodnúť o výške sumy, ktorú bude musieť mesto zaplatiť.

Ako už na predchádzajúcom mimoriadnom rokovaní MZ informoval primátor, po niekoľkých mesiacoch rokovaní je na stole návrh mimosúdnej dohody. Mesto by malo spoločnosti zaplatiť 9,9 milióna eur. Podmienky dohody dostali politické kluby k pripomienkovaniu na rokovaní zastupiteľstva už 17. júna. Mesto by podľa neho mohlo prísť o viac ako 20 miliónov eur. Podľa navrhovanej mimosúdnej dohody ma však šancu zaplatiť o polovicu menej. V júli však návrh dohody skončí, vyhlásil Raši. Návrh dohody o mimosúdnom vyrovnaní poslanci napokon schválili.

Primátor navrhol po predchádzajúcich rokovaniach a po konzultáciách s jednotlivými poslaneckými klubmi, aby ho MZ uznesením poverilo vypracovaním právnej analýzy, či je možné voči bývalým primátorom zodpovedným za kauzu, vyvodiť dôsledky a vymáhať škodu a predložiť ju na najbližšom riadnom zasadnutí MZ. Poslanci tento návrh schválili. Podobne schválili návrh, aby primátor predložil plán splácania dlhu.

Primátor Raši uviedol, že návrh predpokladá splatenie pohľadávky v troch splátkach. Prvá vo výške jeden milión eur by mala byť splatná do mesiaca. Toto by malo byť uhradené z rezervného fondu, povedal Raši. Ďalšia splátka 2,3 milióna je splatná po roku, kde by sa mali nájsť vlastné zdroje zo šetrenia.

Predpokladá to zníženie počtu mestských častí a tiež sa ušetrí 500.000 eur po znížení počtu mestských poslancov. Možnosťou je aj odpredaj hnuteľného majetku, napríklad Malinovského kasární, kde je odhad 5 miliónov eur, dodal Raši. Hovoril aj možnosti úveru, odpredaja podielu v spoločnostiach Kosit a Východoslovenská vodárenská spoločnosť a ako krajnú možnosť uviedol odpredaj mestských lesov a DPMK.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku