V Sokoľanskom potoku pri Košiciach uhynulo množstvo rýb

27.07.2013 09:59

Množstvo rýb uhynulo v Sokoľanskom potoku v noci na sobotu. Ako v sobotu ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov, úhyn rýb v potoku v katastri obce Seňa oznámil hasičom neznámy obyvateľ v piatok krátko pred ôsmou večer.

Na mieste zasahovali jednotky z požiarnej stanice v Čani a z košickej stanice. Hasiči zistili, že v miestnom potoku sa nachádza väčšie množstvo priotrávených rýb, išlo o stovky kusov. Niektoré ryby boli mŕtve, iné priotrávené. Išlo o jalce, červenice, hrúziky, podustvy, mreny a iné druhy.

Jedna jednotka pokračovala v prieskume potoka hore prúdom, aby zistila možný zdroj znečistenia toku. Druhá jednotka sa presunula do obce Milhosť k potoku približne 800 metrov od hranice s Maďarskom, kde umiestnili nornú stenu, rybárske siete a kovové rošty na odchyt priotrávených a uhynutých rýb.

Hasiči kontaktovali starostov obcí Seňa, Milhosť a Kechnec. Veliteľ zásahu informoval riaditeľa divízie Energetiky spoločnosti U. S. Steel Košice o možnom úniku neznámej látky z ich zariadenia a požiadal o dočasné odstavenie prevádzky ich čistiarne odpadových vôd.

Zamestnanci odboru životného prostredia a starostovia odobrali vzorky vody a zabezpečili kontajner na zber uhynutých rýb. Vyzbieralo sa približne 20 kilogramov rýb. V noci krátko pred trištvrte na jednu hasiči zásah ukončili s tým, že v sobotu v skorých ranných hodinách sa jednotka vráti na miesto udalosti a veliteľ zásahu rozhodne o ďalšom postupe.

Hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice Ján Bača informoval, že vodu z podniku hneď po oznámení udalosti presmerovali do havarijnej nádrže. „Aj my sme začali s vyšetrovaním príčin úhynu rýb. V túto chvíľu potrebujeme viac informácií a výsledky testov, ktoré práve prebiehajú,“ povedal Bača.

Ako uviedol vedúci rybárskej stráže košickej organizácie rybárskeho zväzu Viliam Tazsej, zatiaľ nepoznajú príčinu úhynu rýb, ani nevedia odhadnúť spôsobené škody.

#hasiči #Košice #Ryby #potok #jed
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku