Múry na hrade Modrý Kameň potrebujú opravu

Starý múr, ktorý na hrade v Modrom Kameni oddeľuje zrúcaninu gotického hradu od barokového kaštieľa, by sa už nemal zrútiť. Začali sa totiž záchranárske práce, ktorých cieľom je zastaviť rozpadanie sa múru a zakonzervovať ho.

06.08.2013 15:00
Modrý Kameň, bábky, divadlo, múry, hrad, zámok,... Foto:
Bábková sála, ktorá sídli v novšej časti hradu Modrý Kameň.
debata

Z múru, tiahnuceho sa nad hradným nádvorím, podľa slov Heleny Ferencovej, riaditeľky Múzea Bábkarských kultúr a hračiek, ktoré v novšej časti hradu sídli, začali v posledných rokoch vypadávať kamene a narušovala sa jeho statika. „Dá sa povedať, že začal ohrozovať prevádzku múzea i bezpečnosť návštevníkov i zamestnancov,“ zdôraznila riaditeľka. Príčinou narušenej statiky je to, že zemina medzi torzami hradných múrov, ktorú tam v 19. storočí dali navoziť vtedajší majitelia Balašovci, vplyvom poveternostných podmienok začala pôsobiť deštrukčne a tlačí na múr.

Úlohou záchranárskych prác je zeminu odkryť, múr spevniť a zakonzervovať tak, aby v budúcnosti prestal byť hrozbou. Na projekte záchrany hradných múrov sa podieľa občianske združenie Hradčan z Modrého Kameňa, ktoré získalo financie vo výške 18-tisíc eur z programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom, no aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré financuje až do konca tohto roku 19 nezamestnaných z regiónu, ktorí sa na prácach podieľajú.

„Záchranu múru považujeme za prvú etapu záchranárskych prác starých hradných múrov. Na ňu chceme v budúcnosti nadviazať ďalšími etapami, aby sa postupne podarilo zakonzervovať aj ďalšie časti starého hradu. Počas prác, ktoré sú v plnom prúde, nie je ohrozená prevádzka múzea bábkarských kultúr a hračiek i plánovaných podujatí. Návštevníci majú brány do múzea stále otvorené, dokonca sa dostanú aj na dolnú baštu starého hradu, z ktorej je krásny výhľad do okolia,“ zdôraznila Ferencová.

Predseda občianskeho združenia Hradčan Miloslav Haľama informoval, že súčasné práce pomôžu nielen hradu, ale aj nezamestnaným, ktorým do konca tohto roku mohli poskytnúť prácu. Združenie sa predtým podieľalo aj na iných záchranárskych prácach na pamätihodnostiach v Modrom Kameni. „Pracovali sme na obnove šľachtického cintorína rodu Balašovcov či na rekonštrukcii grófskej ľadovne v areáli hradu,“ poznamenal Haľama.

Súčasne so záchranárskymi prácami je na hrade aj vôbec prvý archeologický výskum, ktorý chcú skončiť do konca augusta, najneskôr do septembra. Michal Holeščák, archeológ z Archeologického ústavu SAV v Nitre, pobočky vo Zvolene, prezradil, že už po prvých dňoch prác sa im podarilo odhaliť starú podobu hradnej bašty, no aj nájsť viacero artefaktov. Medzi nimi je množstvo keramiky z konca stredoveku až novoveku či stôp po osídlení z bronzovej doby. „K zaujímavým nálezom patrí kus zbroje či zachovaný črep zo starých kachlí,“ dodal Holeščák.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hrad #divadlo #Modrý kameň #zámok #kaštiel #múr #bábky