Požiar pri PKO odhalil, že v Bratislave chýbajú hydranty

Rozsiahly požiar, ktorý zasiahol časť budov v areáli Parku kultúry a oddychu v Bratislave, zrejme spôsobili bezdomovci. Zvyknú sa totiž zdržiavať v chátrajúcich priestoroch v zadnej časti areálu, kde sa nachádza aj veľa odpadu, ktorý sa vznietil ako prvý.

19.08.2013 17:00
požiar, PKO, hasiči Foto: ,
Hasiči na vysokozdvižnom vozíku hasia budovu Výskumného ústavu vodného hospodárstva v areáli PKO.
debata (15)

Pri požiari našťastie nebol nikto zranený. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka vďaka rýchlemu výjazdu hasičov oheň zasiahol len menej dôležité budovy a PKO zostalo nepoškodené. Zásah hasičov však poukázal na dlhodobý problém mesta, ktorý ministerstvo vnútra chce riešiť už v najbližších mesiacoch. Bratislava má totiž nedostatok hydrantov.

Jedna budova zhorela celá

Požiar vypukol na Nábreží arm. gen. L. Svobodu včera približne o tretej hodine ráno. Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Bratislave Jaroslava Kašičku horieť začalo v opustenej budove pripravenej na sanáciu a následne sa oheň rozšíril do športovej haly a objektu Výskumného ústavu vodného hospodárstva. „Budova, kde požiar vznikol, zhorela celá, zostala po nej len oceľová konštrukcia. Na druhej budove, telocvični VKP, sa zrútila časť strechy a v objekte výskumného ústavu vyhorelo malé hydrotechnické laboratórium, kancelárske priestory a strecha budovy,“ uviedol. Zdrojom ohňa bol odpad v opustenej budove.

Muža, ktorý si neželal byť menovaný, zobudil hlasný výbuch okolo tretej ráno. „Hneď som volal požiarnikov, ale povedali, že hlásenie už dostali. Pravdepodobne im volal vrátnik, ktorý pracuje v budove výskumného ústavu,“ povedal. Muž po pár minútach zbehol dolu z ubytovne, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti požiaru, aby sa presvedčil, či sa oheň nešíri ďalej. Na mieste požiaru bol prítomný až do šiestej rána, kým sa otvorí budova jeho neďalekého pracoviska. Oheň podľa neho mohli spôsobiť najskôr bezdomovci, ktorí sa v opustenej budove zvykli po nociach schádzať.

Hasiči si podľa svedka počas prvých hodín požiaru nepočínali najlepšie. „Niektoré vozy prišli hasiť úplne prázdne, požiarnici sa len pozerali, ako horí. Ďalší problém bol s vodou, nemali takmer nijaké hadice. Hneď za horiacou budovou sa pritom nachádza zhruba 500-tisíc litrov vody, ale bez hadíc boli bezradní. Tiež im chýbali cisterny,“ opísal ich ranný zásah. Až keď sa požiar o dve hodiny neskôr rozhorel intenzívnejšie, začali podľa neho na miesto prichádzať viaceré autá naraz. Dovtedy chodilo jedno, nanajvýš dve.

Čerpacie sústavy treba posilniť

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý osobne prišiel miesto skontrolovať, hasiči odviedli dobrú prácu. „Zabránili tomu, aby sa požiar rozšíril z prvej budovy zásadnejším spôsobom na športovú halu, ktorá je poškodená len minimálne, a Výskumný ústav vodného hospodárstva, kde sa zasa podarilo pred ohňom uchrániť hlavné technologické časti a laboratóriá,“ uviedol. Hasiči zasiahli podľa neho veľmi rýchlo a vďaka tomu budovy pri PKO zostali nepoškodené.

Podľa Prezídia hasičského a záchranného zboru na mieste zasahovalo celkovo 57 hasičov, ktorí mali k dispozícii 12 kusov hasičskej techniky.

Kaliňák však priznal, že v najbližšom období musia posilniť čerpacie sústavy hydrantov. „Jeden z hydrantov, ktorý hasičom sprístupnili, bol až v hoteli Kempinski, čo je dosť ďaleko. Museli sme čerpať aj vodu z Dunaja, ktorý tečie dosť nízko a pri tom je potrebné použiť výkonnejšie zariadenie, ktoré toto prevýšenie dokáže zvládnuť,“ spresnil. Po komplexnej výmene hasičskej techniky, ktorá už prebehla, tak podľa neho prichádza na rad aj dobudovanie sústavy hydrantov. Ministerstvo sa tomu plánuje venovať už v týchto mesiacoch. Zabezpečiť dostatok čerpacích sústav je však podľa neho nevyhnutné, pretože len vďaka nim možno v budúcnosti zabrániť šíreniu veľkých požiarov.

Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že najdôležitejšie časti Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ako sú hydrotechnické laboratóriá, hlavná budova ústavu a Národné referenčné centrum, zostali nepoškodené. Vyčísľovať predbežné škody a ich rozsah je však podľa rezortu ešte predčasné. Kaliňák sa tiež prikláňa k názoru, že požiar mohli spôsobiť bezdomovci, keďže je známe, že schátranú budovu obývali. Ako však dodal, treba počkať na výsledky policajného vyšetrovania. Zatiaľ nie je známa ani výška vzniknutej škody.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #PKO #hydranty