Starý most zrekonštruuje konzorcium troch firiem

Starý most v Bratislave by malo zrekonštruovať konzorcium MHD-Starý most, ktorú tvoria tri spoločnosti - Eurovia Košice, Eurovia CS a SMP-CZ.

23.08.2013 15:26
starý most, dunaj, vizualizácia Foto:
Vizualizácia plánovanej podoby Starého mosta v Bratislave.
debata

„Toto konzorcium bude zhotoviteľom Starého mosta. Z pohľadu mesta je výberový proces ukončený,“ informoval na piatkovom brífingu primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Ako priblížil, zhotoviteľa zvíťazil najmä kvôli cene. Mesto totiž predpokladalo, že celková hodnota zákazky bude 81 miliónov eur. Konzorcium MHD-Starý most ponúklo najnižšiu cenu, a to 70,58 milióna eur s daňou z pridanej hodnoty. Komisia pri výbere firmy však pozerala aj na to, či má daná spoločnosť skúsenosti s výstavbou nad tečúcou vodou.

„Momentálne je proces rekonštrukcie Starého mosta na úrovni riadiaceho orgánu. Ministerstvo dopravy posudzuje to, či súťaž prebehla v súlade s manuálom Operačného programu Doprava a v súlade s pravidlami Európskej komisie,“ priblížil Ftáčnik. Podľa jeho slov by mal byť tento proces ukončený do začiatku septembra a v polovici septembra by mohlo mesto pristúpiť k podpisu zmluvy so zhotoviteľom. „So zmluvou budeme pracovať veľmi zodpovedne. Má zabezpečiť, že za tieto peniaze uchádzač dielo postaví. Ponuka bola najnižšia a chceme mať istotu, že konzorcium nebude špekulovať s nejakými dodatkami,“ doplnil primátor.

V súčasnosti prebieha aj súťaž na externý stavebný dozor. „Ministerstvo dopravy ako stavebný orgán totiž mesto požiadalo o to, aby zabezpečilo externý stavebný dozor,“ doplnil Ftáčnik s tým, že Metro bude zabezpečovať stavebný dozor z pohľadu mesta, teda ako interný dozor. „Chceme mať aj interný stavebný dozor, aby mesto bolo prítomné pri všetkých prácach, aby sme mali istotu, že všetko, čo sa na moste deje, je v súlade s projektovou dokumentáciou a požiadavkami na kvalitu diela,“ dodal Ftáčnik.

Starý most by mal byť zrekonštruovaný do septembra 2015. Práce na moste by mali začať ešte v tomto roku. Mestské zastupiteľstvo bude o rekonštrukcii informované priebežne prostredníctvom reportov každý mesiac.

debata chyba
Viac na túto tému: #Starý most #rekonštrukcia mosta