Obec Šútovo požiada o odstrel medveďa, ktorý napadol otca s dcérou

Obecné zastupiteľstvo Šútova (okres Martin) požiada na októbrovom mimoriadnom zasadnutí Obvodný úrad životného prostredia v Martine o povolený odstrel medveďa v súvislosti s víkendovým napadnutím 32-ročného muža a jeho 11-ročnej dcéry.

30.09.2013 14:38
Medveď Foto: ,
Ilustračné foto
debata (18)

Pre TASR to v pondelok povedal starosta Šútova Ľubomír Maďari. Medveď napadol otca s dcérou, keď sa vybrali do lesa na huby a obidvoch previezli na ošetrenie do martinskej nemocnice.

Dcéra by už mala byť doma. Napadnutý muž je zatiaľ v nemocnici. Je to úplne o šťastí. Hubári a poľovníci denne stretávajú medveďov, keď idú do lesa v okolí obce.

Ochranári povedali, že ľudia im jedia huby alebo lesné plody, takže preto chodia dole. Teoreticky majú pravdu. Ale je rozdiel, keď je medveďov 50 alebo 200, skonštatoval šútovský starosta.

Zdôraznil, že medvede spôsobujú obyvateľom obce každoročne škody na plotoch, na stromoch, v sadoch. Nemôžeme robiť žiadne opatrenia. Iba vyzvať ľudí, aby nechodili do lesa. Ale v blízkosti majú polia, záhrady, sadia zemiaky. Takže to môžete obmedziť jedine čiastočným odstrelom.

Medveďov je naozaj veľa. Chodili sme sa na ne pozerať. V tom majú ochranári pravdu. Keď je v lese každý deň 300 ľudí, zver nemá kde utekať. Ona ide na druhú stranu a aj tam sú ľudia. Takže je tiež v podstate vyplašená, dodal Maďari.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #medveď #odstrel