Namiesto sociálneho centra investovali v Trenčíne do parku

Vyzerá to tak, že sociálne centrum pre ľudí v núdzi a týrané matky s deťmi, ktoré malo už tento rok fungovať v Trenčíne, tak skoro nebude.

15.10.2013 16:00
Oláh Foto: ,
Jaroslav Oláh sa cíti byť postupom radnice poškodený.
debata (1)

Hoci mesto vyčlenilo vo svojom rozpočte pol milióna eur na kúpu penziónu, v ktorom chcelo centrum umiestniť, použilo ich na iné účely. Napríklad na zabezpečenie pozemku v priemyselnom parku pre nádejného investora z Japonska. Mesto tvrdí, že sa svojho pôvodného zámeru nevzdalo, chce však nájsť lacnejšiu budovu.

„Pôvodný zámer bol vybudovať sociálne centrum v penzióne v mestskej časti Zámostie. Počas roka sa však situácia zmenila. Japonská spoločnosť Akebono sa rozhodla investovať v Trenčíne a mesto potrebovalo vykúpiť pozemky v priemyselnom parku od Slovenského pozemkového fondu. Zmenil sa rozpočet a peniaze pôvodne plánované na odkúpenie penziónu sa použili predovšetkým na kúpenie pozemkov,“ vraví Erika Ságová, hovorkyňa Trenčína.

Jaroslav Oláh, majiteľ penziónu Kerola, z ktorého malo vzniknúť sociálne centrum, sa cíti byť postupom radnice poškodený. Mesto mu najskôr sľúbilo, že penzión kúpi, ale teraz zrazu od zámeru odskočilo. Pritom mu radnica pred 8 rokmi prekazila podnikanie, keď v tesnom susedstve jeho penziónu dala postaviť ubytovňu z unimobuniek, kam nasťahovala neplatičov. Odvtedy začal penzión strácať klientov, upadal a teraz majiteľovi prináša len stratu.

„Rôzne sľuby a dohody s mestom nevedú k ničomu, je to len naťahovanie času, aby tu unimobunky mohli byť čo najdlhšie. Som z toho sklamaný, znechutený a veľmi silne poškodený. Nemienim sa s tým zmieriť, chcem zorganizovať petíciu, ktorá by dala kompetentným na vedomie, že sa toto nesmie robiť,“ povedal Oláh.

Spoločnosť Akebono by mala od mesta kúpiť asi 4-hektárový pozemok, aby tu postavila závod na výrobu brzdových doštičiek pre automobilový priemysel. Peniaze sa teda do mestskej kasy vrátia, ale s odkúpením penziónu radnica teraz nepočíta. Má možnosť získať administratívnu budovu a jedáleň bývalej Dukly Trenčín na Štefánikovej ulici v blízkosti centra mesta.

„V súčasnosti prebiehajú rokovania s Duklou Banská Bystrica, ktorého je majetkom, akým spôsobom by sme si prevzali tieto priestory. Máme šancu získať ich za euro, čo vnímame ako vynikajúcu príležitosť zriadiť práve tam sociálne centrum,“ dodala Erika Ságová.

Podľa predstáv mesta by sa na prízemie tejto budovy presťahovala mestská polícia, aby v tomto zariadení zabezpečila poriadok. Centrum by spravovala pravdepodobne cirkev, boli by v ňom sociálne slabšie rodiny, týrané matky s deťmi, ľudia bez domova. O klientov centra by sa staral Zbor dobrovoľníkov maltézskeho rádu, ktorý pomáha bezdomovcom v trenčianskej nocľahárni.

„Hľadali sme priestor na resocializačné zariadenie pre bezdomovcov, zatiaľ sme sa však s mestom nevedeli dohodnúť na financiách. V Trenčíne takéto zariadenie chýba, malo by byť v každom krajskom meste. Ľudia bez domova sa motajú po meste, otravujú iných občanov. Možno by sa aj radi vrátili do systému, v akom boli, len potrebujú pomoc. My sme pripravení im túto pomocnú ruku podať,“ zdôraznil Pavol Juríček zo zboru dobrovoľníkov maltézskeho rádu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Trenčín #park #sociálne centrum