Rozhodnutie súdu je definitívne, nie je možné sa proti nemu odvolať.
V Trenčíne mali traja poslanci mestského zastupiteľstva prísť o mandáty, pretože podpísali s mestom dohody o pracovnej činnosti, podľa ktorých mali byť rečníkmi na občianskych obradoch a slávnostiach. Za to dostávali od mesta dohodnutú odmenu, čo zákon nepripúšťa. Ak by prišli o mandáty, mohli by sa spochybniť viaceré rozhodnutia zastupiteľstva, ktoré boli schválené tesnou väčšinou aj vďaka ich hlasom.
S podnetom sa na súd obrátil Kamil Bystrický, jeden z náhradníkov, ktorí by mali nastúpiť na uvoľnené poslanecké miesta. Senát krajského súdu však jeho návrh zamietol. Podľa názoru súdu je síce nesporné, že poslanec, ktorého mal Bystrický nahradiť, zmluvu s mestom podpísal, ale rozsah prác bol minimálny, rovnako aj finančná odmena. Okrem toho činnosť rétora mohol vykonávať aj na základe smernice primátora, a tak podpísaná dohoda bola akoby duplicitnou.
Kamil Bystrický s rozhodnutím súdu nie je spokojný, chce sa poradiť s právnikom, ako pokračovať ďalej. Nehodlá tento spor vzdať.
Podľa Vladimíra Špánika, predsedu Združenia občanov miest a obcí Slovenska, by malo byť rozhodnutie trenčianskeho súdu precedensom pre všetky samosprávy.
„Je choré uzatvárať takéto zmluvy, keď je odmena poslancov daná v smerniciach jednotlivých samospráv. Je povinnosťou zastupiteľstiev prijať smernice o odmeňovaní poslancov, kde by sa počítalo aj činnosťou pri občianskych obradoch, a takéto veci by sa nediali, bolo by na stole čisto,“ zdôraznil Vladimír Špánik.
V stredu mal súd rozhodnúť aj o podnete dvoch mestských poslankýň z Trenčianskych Teplíc, ktoré podpísali podobné zmluvy. Na ich miesta už nastúpili náhradníci a poslankyne sú presvedčené, že protiprávne. Právna zástupkyňa mesta sa však ospravedlnila a súd odročil pojednávanie na 13. novembra.