V Košiciach rastie nové výskumné centrum SAV

Nové výskumné centrum progresívnych materiálov a technológií pre súčasné a budúce aplikácie ProMaTech začali v Košiciach stavať v septembri tohto roku.

05.11.2013 07:23
debata (2)

Práce na celom projekte majú ukončiť v júli 2015. Slovenská akadémia vied získala na tento projekt z fondov Európskej únie 22 miliónov eur. Najviditeľnejšou časťou projektu bude úplne nová šesťposchodová budova Výskumného centra progresívnych materiálov a technológií, na ktorú pôjde zhruba polovica z celkovej sumy projektu. Začali ju stavať vedľa súčasnej budovy na Watsonovej ulici v Košiciach.

„Doteraz sa na Slovensku takmer nič z fondov EÚ určených na vedu a výskum neinvestovalo do výstavby či rekonštrukcie vhodných budov. Lebo v mnohých budovách, kde sa robí výskum, sú nové, moderné prístroje, ale v nevyhovujúcich priestoroch,“ vysvetlil zástupca vedúceho projektu Peter Samuely. V novej budove tak bude špeciálne laboratórium s dokonalým magnetickým tienením či ďalšie, pre veľmi citlivé mikroskopy, bude upravené tak, aby tlmilo aj najmenšie vibrácie.

Celkovo tak pribudne v priestoroch Slovenskej akadémie vied v Košiciach 40 laboratórií, z nich bude 25 v novej budove, deväť v doterajšej budove na Watsonovej ulici a sedem v zrekonštruovaných priestoroch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Parku Angelinum. Podľa Samuelyho sú už teraz niektoré výskumy v Košiciach na svetovej úrovni. „Dokonca aj na úrovni výskumov, ktoré sa robia v CERN-e,“ dodal Samuely.

Ďalšie financie z projektu pôjdu na nákup 80 nových prístrojov, osemnásť z nich už kúpili. „Najdrahšie z nich budú stáť vyše milióna eur, pomocou nich bude možné opracovávať súčiastky na nanoúrovni,“ priblížil vedúci projektu Ján Dusza. V nanotechnickom laboratóriu chcú okrem iného vyrábať nanovlákna na excelentnej úrovni. Košickí vedci však budú pracovať aj na výskume magnetickej kvapaliny určenej na transport liečiva v tele. Pomocou nej možno dopraviť liečivú látku priamo do tkaniva.

Podobne sa uskutoční aj výskum mikrodrôtov do titánových implantátov, napríklad umelých kĺbov. Bokom neostane ani oblasť kryotechnológie a magnetizmu, ako aj informačno-komunikačné technológie. Súčasťou projektu je aj deväť nových pracovných miest pre absolventov tretieho stupňa vysokoškolského štúdia.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #výskum #výskumné centrum