Na hrade Slanec zastrešili vežu Nebojsa

Už druhý rok robia na hrade Slanec rekonštrukčné a záchranné práce. Zatiaľ v nich obec aj občianske združenie Zachráňme hrad Slanec preinvestovali približne 59-tisíc eur.

27.11.2013 16:00
Slanec Foto: ,
S ďalšími prácami na hrade Slanec chcú začať na budúci rok.
debata

V minulom roku vďaka grantu od ministerstva kultúry začali so šiestimi ľuďmi, tento rok ich už pracovalo pri obnove hradu šestnásť. „Pomáhajú aj dobrovoľníci, aj financovanie je z rôznych zdrojov a viacerých grantov,“ spresňuje starosta obce Slanec Jozef Bela.

Vlani urobili na hrade prípravné práce, či už išlo o statické posúdenie, geodetické zameranie, ale aj archeologický výskum. V tomto roku pokračovali, podarilo sa zastrešiť vežu Nebojsa, odstránili náletové dreviny a pokračovali aj v archeologickom výskume. „Domurovali sme aj korunu veže, aby sme mohli osadiť strechu. Dôležité je, že vďaka zastrešeniu sa podarilo vežu zachrániť. Práce sme ukončili len teraz koncom októbra. Vo veži zatiaľ chýbajú posledné dve drevené podlažia,“ vysvetlil starosta.

Pri rekonštrukcii výdatne pomáha aj nákladná lanovka, ktorá uľahčuje a urýchľuje prepravu materiálu na hrad. Podobne ako na mnohých iných hradoch aj tu je problematický prístup autom, hoci hradný areál je priamo nad obcou. Hoci hradná ruina je nad obcou už stovky rokov, stále dokáže prekvapiť. „Pri archeologických výkopových prácach sme našli hradby z južnej strany zbúraného paláca, ktoré neboli zakreslené v doteraz známom pôdoryse. Provizórne sme zakryli aj cisternu,“ dodal starosta s tým, že práve v nej sa môžu skrývať cenné artefakty z minulosti.

Starostu mrzí nielen to, že so záchranou hradu sa nezačalo oveľa skôr, ale aj stále sa rozmáhajúci vandalizmus. „Bohužiaľ, ani niektorí miestni si nevedia vážiť nielen históriu, ale ani prácu a námahu, ktorá už bola na hrade vynaložená. Takmer každú nedeľu ráno nájdeme zakrytie vstupu do veže rozbité,“ krúti hlavou starosta. Napriek tomu však obec aj občianske združenie a dobrovoľníci budú pokračovať v prácach aj na budúci rok. V súčasnosti ešte robia posledné práce tak, aby hrad prezimoval bez ujmy do jari a ešte dokončia bleskozvod osadený na veži. Ak opäť uspejú so svojím projektom na ministerstve kultúry, na jar chcú začať s ďalšími prácami.

História hradu Slanec siaha do konca 13. storočia, keď patril mocnému rodu Abovcov. Jeho majiteľmi boli postupne viaceré šľachtické rody, prežil viacero vojen a obliehaní, no osudným sa mu stal rok 1679, keď počas Thokolyho povstania kuruci hrad podpálili a utiekli. Krátko nato dostal generál Lestie príkaz od cisára Leopolda, aby hrad zničil, čo sa aj stalo. Hrad čiastočne obnovil a oživil gróf Forgách, ktorý dal zrekonštruovať centrálnu hradnú vežu a zriadil v nej rodové múzeum. To existovalo až do roku 1937 a v roku 1945 veža vyhorela. Drevenú strechu veže síce obnovili, no časom sa rozpadla a veža doteraz chátrala podobne ako celý hrad.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hrad #Slanec #rekonštrukčné práce