Zasadnutiu Zastupiteľstva BBSK predchádzal incident

Piatkovému ustanovujúcemu zasadnutiu Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) predchádzal incident, keď traja muži v zelených mikinách s nápisom Ľudová strana Naše Slovensko nechceli vpustiť do rokovacej sály občana - aktivistu Radoslava Slobodu v kostýme Mikuláša.

20.12.2013 10:21
Rado Sloboda, BBSK, Marián Kotleba Foto: ,
Aktivista a iniciátor protestov proti Kotlebovi Rado Sloboda prišiel ako Mikuláš s darčekmi. Kotlebovi daroval desatoro ako sa má ako župan správať.
debata (19)

Na otázky, z akého dôvodu mu bránia vstupu na verejné zasadnutie, či majú na to právo a na čí príkaz konajú, neodpovedali. Miroslav Belička z predsedníctva Ľudovej strany Naše Slovensko k tomu uviedol, že so zahalenou tvárou nesmú vstupovať občania ani na rokovania národnej rady. Podľa neho má verejnosť vstup na balkóny a nie na do sály. Iných občanov však samozvaní vyhadzovači do sály vpúšťali. Na pripomienku, že uvedení muži zrejme nemajú na obmedzovanie vstupu oprávnenie, Belička povedal: „Tak zavolajte na nich políciu.“

Aktivista sa do sály nakoniec dostal bočným vchodom, odovzdať pripravené „mikulášske dary“ Marianovi Kotlebovi sa mu však nepodarilo. „Chceli sme pred inauguráciou venovať nášmu novému županovi desatoro dobrého župana, teda také rady, ktorými sa môže riadiť. Takisto každý poslanec, poslankyňa aj náš nový pán predseda dostane malý balíček s prianím pokojných Vianoc a šťastného nového roku,“ povedal Sloboda. K incidentu pri vstupe do rokovacej sály uviedol, že netuší, kto mužom v zelených mikinách dal nariadenia. „Určite to nie je veľmi dobrý signál. Ešte ani nového župana nemáme a už ľudia v zelených tričkách bránia ľuďom v tom, na čo majú právo,“ dodal Sloboda.

Končiaci župan Vladimír Maňka k incidentu uviedol, že keď sa o ňom dozvedel, a išiel sa pozrieť do sály „Mikuláš“ už bol vo vnútri. „Do týchto chvíľ som schôdzu viedol ja a nikto nikomu nebude brániť, aby sem vstúpil. Myslím si, že do týchto priestorov musí mať aj v budúcnosti každý slobodný prístup,“ povedal Maňka.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #VÚC #Marian Kotleba #Banskobystrický samosprávny kraj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy