Vianočnú pohodu odfúkla víchrica

Desiatky výjazdov k popadaným stromom či strhnutým strechám, vianočná víchrica dala zabrať predovšetkým hasičom na severnom a strednom Slovensku.

27.12.2013 08:00
víchrica, vietor, popadané stromy, Oščadnica Foto: ,
Stromy padali aj na vozovku v Oščadnici, ktorá je prístupovou cestou do strediska Veľká Rača, Dedovka.
debata

Silný nárazový vietor, ktorý fúkal najmä v horských a kopcovitých oblastiach, v priebehu štvrtkového popoludnia zoslabol, no napríklad na Štedrý deň zasahovalo v teréne 70 hasičov, o deň neskôr štartovali k vyše dvadsiatim následkom veterného počasia.

Strechu strhlo pár minút po polnoci z 24. na 25. decembra v Krásne nad Kysucou. „Strhlo plechy zo strechy obchodu na cestu a do záhrady rodinného domu. Našťastie nikoho nezranili,“ uviedol primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Doplnil, že vietor potrápil Kysučanov aj včera, keď poškodil strechu na kostole a na jej opravu si museli privolať horolezcov.

K popadaným stromom či poškodeným strechám jazdili hasiči počas sviatočných dní najmä v Demänovskej Doline, v Čadci, Kysuckom Novom Meste, Turzovke, Žiline, Bytči, Liptovskom Mikuláši, Liptovskom Hrádku, Ružomberku, Martine, Turčianskych Tepliciach, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne, Trstenej, Liptovskom Mikuláši, Topoľčanoch, Piešťanoch, Trenčíne, Hlohovci a v Bratislave. „Išlo najmä o odstraňovanie spadnutých stromov a konárov z vozoviek a miestnych komunikácií, stromu spadnutého na elektrické vedenie, stromu spadnutého na strechu penziónu a spadnutého telefónneho stĺpa,“ informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Vietor znepríjemňoval aj vianočnú lyžovačku, niektoré vleky či dokonca celé strediská v Prvý sviatok vianočný úplne vyradil z prevádzky. V stredu nešli lanovky napríklad v Tatranskej Lomnici a jeden deň sa nelyžovalo ani na Martinských holiach či Veľkej Rači. „25. decembra bolo stredisko mimo prevádzky pre silný vietor a kvôli bezpečnosti návštevníkov. Našťastie sa nič nestalo ani na technike, ani na zjazdovkách a od 26. decembra je celé stredisko Snowparadise Veľká Rača opäť v prevádzke,“ uviedol Marcel Adamčík zo strediska.

Lyžiarske podmienky na Slovensku nie sú optimálne a snehová vrstva za posledné dva dni klesla o päť až desať centimetrov. Otvorených je však takmer 70 lyžiarskych areálov. Informovala o tom Ľubica Styková z Holiday Info. Na upravených zjazdovkách je 20 až 40 centimetrov technického snehu, ktorý môže byť počas dňa mokrý.

Najlepšie podmienky aktuálne ponúkajú strediská na Orave a Kysuciach, napríklad Oravská Lesná, Veľká Rača, Kubínska hoľa, Ski Zábava – Hruštín alebo Ski Krušetnica, ďalej tatranské strediská Strednica – Ždiar, Ski Bachledova a Zuberec Janovky, ale aj stredoslovenské areály Jasenská dolina, Tále, Selce – Čachovo a Salamandra resort. Veľmi dobré podmienky sú vo východoslovenských strediskách Litmanová, Levočská dolina, Drienica, Makovica – Nižná Polianka a Jahodná. Vo viacerých strediskách je čiastočná prevádzka, do odvolania sa nelyžuje na Pezinskej Babe a vo Vadičove.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Kysuce #víchrica