Z 89 uvoľnených pracovníkov bolo 80 zamestnaných na dobu určitú, ktorým pracovné zmluvy už nepredĺžili, ďalších sedem ľudí odišlo do predčasného dôchodku, dvoch prepustili z organizačných dôvodov. „Situácia nie je úplne vyriešená, ohrozených máme 90 až 100 pracovníkov,“ potvrdil Anton Sklárčik, člen predstavenstva Oravských ferozliatinárskych závodov. Momentálne má závod v prevádzke tri zo šiestich pecí. Ďalšie prepúšťanie by sa už týkalo aj ľudí zamestnaných na dobu neurčitú. „Tam by už bolo viac ako 80 percent ľudí, ktorí majú pracovný pomer na dobu neurčitú,“ spresnil Sklárčik. Fabrika podľa neho v súčasnosti zamestnáva 430 ľudí.
Riešenie bude známe v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka, najmä podľa vývoja trhu. Sklárčik hovorí, že by pomohlo aj zníženie poplatkov, ktoré súvisia s cenami energií, najmä do Národného jadrového fondu. „Ak by sme mali rovnaké podmienky, ako má výrobca hliníka, vedeli by sme túto zamestnanosť udržať,“ dodal s tým, že ročne by tak dokázali ušetriť 1 až 1,5 milióna eur. Žiarska hlinikáreň bola vlani štvrtou veľkou firmou, ktorej štát poskytol úľavy a podporu pre zachovanie výroby na Slovensku.
Hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič tvrdí, že rezort už prijatými opatreniami podporil vytváranie predpokladov na stabilitu a znižovanie cien energií. Nad ďalšími zmenami neuvažuje. „Zmenou podmienok podpory elektriny z obnoviteľných zdrojov energií a vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla sa vytvorili predpoklady na znižovanie nákladov, a tým dopadov na ceny elektriny,“ uviedol hovorca ministerstva hospodárstva. Dodal, že regulačný úrad má kompetencie na to, aby znížil sieťové poplatky.

Podľa posledných zverejnených štatistík úrad práce v Dolnom Kubíne evidoval 2 800 uchádzačov o zamestnanie. Voľných pracovných miest, ktoré zamestnávatelia nahlásili, bolo v tomto týždni 45. Pre hutníkov ani jedno. V regióne sú už len dve firmy, ktoré sa venujú hutníctvu, nájsť si prácu v odbore môže byť pre desiatky mužov z fabriky problém. „Tento región má dosť vysokú nezamestnanosť a tí ľudia v podstate nemajú inú možnosť, len vycestovať niekde do zahraničia,“ mieni zástupca odborov v závode OFZ, a. s., František Maslík. Ľudia, ktorých denník Pravda oslovil pred závodom, sa zatiaľ k prípadnému prepúšťaniu vyjadriť nechceli, dúfajú, že spoločnosť k nemu nebude musieť pristúpiť.
Z ľudí, ktorých uvoľnila akciová spoločnosť OFZ ku konca roka, sa do evidencie podľa Miroslava Horáka z úradu práce v Dolnom Kubíne zatiaľ prihlásilo 31 ľudí. Za prácou do závodu však dochádzali aj ľudia z ďalších dvoch oravských okresov. Väčšinou sú v závode zamestnaní muži, ich veková štruktúra je vyššia. „Je to hutnícka prevádzka, čiže ťažká prevádzka. Sú tu muži, ktorí sú z hornej Oravy a v niektorých prípadoch sú to jediní živitelia rodín,“ priblížil odborár Maslík.
Spoločnosť vo svojom internetovom profile uvádza, že je najväčším stredoeurópskym výrobcom ferozliatin. Jej história siaha až do roku 1952, keď boli vyrobené prvé ferozliatiny na Slovensku.