Bývalú osadu Letanovský mlyn by mal pomôcť vyčistiť aj Oliver Andrásy

Bývalú rómsku osadu Letanovský mlyn by mal upratať aj známy slovenský humorista Oliver Andrásy. „Vyzvali sme ho ako vlastníka pozemku, aby nám pomohol pri odstránení všetkých nánosov. Bol veľmi ochotný a hneď reagoval a oslovil aj ministerstvo vnútra,“ uviedla starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová.

21.01.2014 14:51 , aktualizované: 15:24
Oliver Andrásy Foto:
Oliver Andrásy.
debata (33)

Spolu s Oliverom Andrásym je vlastníkom pozemkov pod bývalou osadou aj Slovenský pozemkový fond. Obec Spišské Tomášovce, v ktorej katastri leží bývalá osada Letanovský mlyn, má tiež rozhodnutie bývalého okresného úradu životného prostredia, podľa ktorého by mala obec zabezpečiť upratanie nelegálnej skládky do 31. júla tohto roku. „Samozrejme, že sme reagovali, že v žiadnom prípade to nemôžeme urobiť na vlastné náklady,“ uviedla starostka.

Oliver Andrásy neplánuje upratovať územie po bývalej rómskej osade Letanovský mlyn. „Určite tam nepôjdem s lopatou,“ uviedol Andrásy a dodal, že on ani jeho rodina už nie sú vlastníkmi pozemkov pod bývalou osadou. Ešte začiatkom 90. rokov v rámci reštitúcii chcel štát vrátiť jeho rodine aj pozemky pod vtedajšou osadou, čo však odmietli. Za tieto pozemky dostali finančnú náhradu.

Podľa Andrásyho by tieto peniaze stačili možno na jednu večeru. V súčasnosti je jeho rodina len vlastníkom poľnohospodárskej pôdy v tejto lokalite. Jediné, čo prisľúbil je pomoc starostke tým, že osloví kompetentných. „Ja nemôžem nikomu prikázať, môžem len požiadať o pomoc,“ uviedol Andrásy. Podľa neho by mal celý problém v súvislosti s osadou Letanovský mlyn riešiť štát a nenechávať to len na pleciach jednej obce.

Náklady na odstránenie odpadu po bývalej osade Letanovský mlyn vyčíslila starostka asi na 100-tisíc eur. Bývalá osada zaberala vyše 22 600 metrov štvorcových, kde žilo okolo 800 ľudí. Podľa starostky Oliver Andrásy obci ponúkal už v 90. rokoch pozemky pod osadou za jednu korunu. Obec ich však vtedy neprevzala, pretože by Spišské Tomášovce museli riešiť nielen svoju vlastnú osadu, ale aj osadu Letanovský mlyn.

Podľa Nebusovej nejde len o odpadky, ktoré vidieť, ale v bývalej osade je potrebné odstrániť aj zeminu minimálne do hĺbky jedného metra. Obec Spišské Tomášovce už urobila prvý krok v podobe upratovania bývalej osady nezamestnanými cez aktivačné práce. „Podarilo sa mi zabezpečiť 25 našich nezamestnaných. Vyzbierali sa dva veľkoobjemové kontajnery, ktoré sme zaplatili z našich peňazí,“ uviedla starostka.

Z obce Letanovce sa do upratovania nezapojil nikto. Podľa starostky osadníci z bývalého Letanovského mlyna nemajú záujem na uprataní neporiadku v bývalej osade. „Som z toho veľmi smutná, lebo každý by si mal upratať neporiadok po sebe. Neviem, či sa dvakrát za 100 rokov upratovalo v tejto osade,“ uviedla starostka. Obec z vlastných zdrojov nedokáže podľa Nebusovej nájsť v rozpočte peniaze hlavne na ťažké mechanizmy, ktoré by odstránili neporiadok v bývalej osade.

“Obrátila som sa aj na splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Povedal nám, že musíme počkať do konca januára, kým pôjdu nejaké výzvy a bude sa nám snažiť pomôcť,“ uviedla starostka. Obec Spišské Tomášovce by chcela do začiatku letnej sezóny pomocou nezamestnaných odpratať aspoň časť odpadu. Vzhľadom na rozsah celého problému starostka verí, že sa im podarí celý problém vyriešiť najneskôr do konca tohto roku.

Obec Letanovce je podľa starostu Michala Urbana pripravená pomôcť Spišským Tomášovciam pri upratovaní bývalej osady Letanovský mlyn. „Budeme požadovať aktivačné práce a určite sa budeme podieľať na uprataní tohto pozemku, bez ohľadu na to, či obec má alebo nemá peniaze. Bude to čisto brigádnicky,“ uviedol Urban. O dobrovoľnom upratovaní bývalými osadníkmi z Letanovského mlyna sa podľa starostu nedá hovoriť. „Vyslovene dobrovoľne, že by chceli, zatiaľ neviem o tom, možno áno, ale ja o tom neviem,“ uviedol starosta Letanoviec.

Iniciatívu v tejto veci vyvíja aj Správa Národného parku Slovenský raj, keďže bývalá osada sa nachádza tesne na hranici národného parku. „My sme iniciovali upratovanie nie samotnej osady, ale upratovanie odpadu, ktorý je pod osadou v potoku v území národného parku a v rezervácii Prielom Hornádu, pretože ten stav je alarmujúci,“ uviedol riaditeľ Správy Tomáš Dražil.

Upratovanie potoka, ktorý priteká do Hornádu, hodnotí ako úspešnú akciu. Vyčistenie samotnej osady je podľa neho už na dohode oboch samospráv. „Zatiaľ to vyzerá tak, že sa v tom jednostranne angažuje iba obec Spišské Tomášovce,“ dodal Dražil. Správa národného parku môže podľa neho len vyvíjať tlak na obe obce. Ochranári však podporujú aktivity Spišských Tomášoviec, ktoré smerujú k získaniu zdrojov na odstránenie odpadu. „Domnievame sa, že nie je v možnostiach iba obce vysporiadať sa s tým. Dokonca ani oboch obcí. To sa už nedá urobiť len povrchovým zberom, to už treba riešiť inak,“ uviedol Dražil.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Letanovský mlyn #Oliver Andrásy