Fio bankaFio banka

Vták roka si pre titul priletí o dva mesiace

Bociana bieleho vyhlásili ornitológovia za vtáka roka 2014. Nie však pre jeho krásu, dôstojnosť či obľúbenosť, ale preto, že chcú poukázať na to, čo operenca už 150 rokov žijúceho blízko ľudí ohrozuje, čím mu môžeme uškodiť alebo, naopak, pomôcť.

27.01.2014 13:00
bociany Foto: ,
Bociany sa po zemi pohybujú pomaly, akoby s rozvahou a dôstojne.
debata

V pozornosti nebude len na Slovensku, ale vo všetkých krajinách, kde je rozšírený, sa uskutoční monitoring hniezd a sčítanie jedincov.

Zatiaľ sa vták roka 2014 ešte zdržiava na svojich zimoviskách v Afrike, kde sa jeho zimovanie preklopilo do druhej polovice. Dva jedince vďaka vysielačkám slovenskí a maďarskí ornitológovia monitorujú v Sudáne, ďalšie dva v Tanzánii. Tie „tanzánske“ preleteli od začiatku jesennej migrácie už približne 12-tisíc kilometrov. Domov na Slovensko sa zatiaľ nevrátia, pretože sú to ešte mladé vtáky a predpokladá sa, že leto pravdepodobne strávia na Blízkom východe.

„Dospelé bociany sa začnú približne o mesiac, koncom februára, postupne posúvať na sever. Prilietajú k nám približne v poslednej dekáde marca a začiatkom apríla, okolo 1. apríla prilietava najvyšší počet bocianov bielych do hniezd,“ hovorí Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Bociany si hniezda stavajú blízko ľudí, na strechách, komínoch či na elektrických stĺpoch. A stĺpy sú ich veľkou hrozbou. Nielen na Slovensku, ale aj v Európe či Afrike. Viaceré na nich po zásahu prúdom končia svoju púť predčasne. "Napríklad v Rumunsku, kde migrujú cez rozsiahle pláne, ktoré sú plné elektrických vedení, a nie sú tam stromy, kde by zosadli na nocovanie počas migrácie.

Veľké kŕdle 100 – 300 bocianov sa snažia zosadnúť na tie relatívne malé elektrické stĺpy a vtedy dochádza k obrovským úhynom," vysvetľuje Gúgh. Faktorov ohrozenia je však viac, napríklad aj zmena krajiny, zúrodňovanie nížinných oblastí, odvodňovanie močiarov, mokradí. „Pred 60 rokmi, keď u nás hniezdilo 2¤200 bocianích párov, nastal v dôsledku rôznych faktorov úbytok bocianov až o polovicu,“ dodal.

Ornitológovia budú počas roka bocianov sčítavať, monitorovať, ale aj robiť zvýšenú osvetu a ochranu ich hniezd. Tak ako po minulé roky bude možné sledovať ich hniezdenie na Slovensku prostredníctvom živých prenosov cez internet. „Online prenosy bocianov, ale aj iných vtákov, spevavcov, dravcov sú veľmi obľúbené. Minulý rok sme mali až 4 milióny kliknutí zo 74 štátov,“ uviedol Pavel Ballo z Tatranského národného parku. Sledovanie hniezda bocianov cez kameru vyvrátilo zidealizovanú predstavu o tom, že v páre sú si až ortodoxne verné.

„Samička bociana sa vrátila do hniezda skôr a zniesla vajíčka. No pravdepodobne sa spárila s iným bocianom, a tak jej partner z hniezda tie vajíčka vyhádzal. Nanovo sa spárili a vyviedli svoje potomstvo,“ spomína na kamerový prenos z hniezda Ballo. Predstavu o vernosti vyvracia aj Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko. „Pri bocianoch, ako aj pri iných vtáčích druhoch platí, že pud prežitia a zachovania druhu je oveľa silnejší. Ak sa stane, že jeden z partnerov v páre uhynie, tak je nahradený iným,“ povedal. Verné sú však hniezdu, do ktorého sa spravidla vracajú a kde sa páry aj stretávajú.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Zázrivá #bocian