Porucha teplovodu v Košiciach sa nedala predvídať

Desaťtisíce Košičanov, ktorí cez víkend mrzli, majú už vo svojich bytoch teplo. To, čo však nemajú, je odpoveď na otázku, čo sa stalo s teplovodným potrubím a či nemôže podobná havária vzniknúť aj v najbližších dňoch.

28.01.2014 12:00
debata (5)

Rovnako sa Pravda včera nedozvedela ani to, či táto situácia prispeje k rekonštrukcii prasknutých teplovodných potrubí hneď po zime.

Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Teplárne Košice Ladislava Kocha sa spoločnosť snaží situáciám, aké sa stali v sobotu, predchádzať pravidelnou údržbou rozvodov a modernizáciou. „Bola to mimoriadna situácia, naposledy sa v takom rozsahu vyskytla asi pred 25 rokmi. Potrubia majú okolo 40 rokov, prechádzajú pravidelnou údržbou, rekonštrukciou a kontrolou. Posledné tri roky kompletne meníme staré potrubia na Sídlisku nad jazerom. Ide o investičnú akciu vo výške približne 5,2 mil. eur,“ spresnil Koch.

Porucha sa podľa neho nedala predvídať. Primárny rozvod pary a teplej vody v Košiciach sprevádzkovali koncom 60. rokov minulého storočia. V roku 2009, keď bola na Slovensku plynová kríza kvôli zastaveným dodávkam zemného plynu, mali Košičania výhodu v tom, že kotly v košickej teplárni spaľujú čierne uhlie. Na rozdiel od viacerých miest tak nebol problém s dodávkou tepla a teplej vody.

Hoci pracovníci teplárne poruchu opravili v nedeľu ráno o tretej, postupné a pomalšie nabiehanie kúrenia počas dňa súviselo s dĺžkou potrubí, ktorá je zhruba 400 kilometrov. Teplo sa dostávalo do jednotlivých odovzdávacích staníc tepla, ktorých je zhruba päťsto, ku konečným odberateľom. Podľa informácií z Teplárne odberatelia tepla poruchu na faktúrach nepocítia. Tepláreň chce dnes zverejniť spoločnú tlačovú správu spolu s Tepelným hospodárstvom, ktoré má v Košiciach na starosti distribúciu tepla.

Prvotné správy v sobotu hovorili o tom, že na horúcovodnom rozvode došlo k netesnosti v mieste napojenia jedného odberateľa tepla a následne k poklesu tlaku a prasknutiu potrubia na jednej vetve. Neskôr však vznikla ďalšia netesnosť systému centrálneho zásobovania teplom pre košické sídliská aj na druhej vetve na Alejovej a Moldavskej ulici. A do tretice došlo k výpadku aj v teplárni. Bez tepla a teplej vody boli Košičania od soboty od štvrtej popoludní až do nedele popoludnia. „Neviem, ako to bolo v iných častiach Košíc, ale u nás začali radiátory konečne hriať až v nedeľu večer,“ povedala pani Jana z Lomonosovovej ulice pri starej nemocnici. O niečo zhovorčivejší bol Peter Kováč zo sídliska Dargovských hrdinov. „Okolo obeda už radiátory začali hriať, našťastie som mal poruke aj elektrický ohrievač. Ešteže to tak dopadlo, lebo počas tých mrazov, ktoré boli, by to ľudia znášali ťažko. Ostáva len dúfať, že sa už táto situácia tak skoro nezopakuje,“ myslí si Kováč. Podľa neho si viacerí ľudia kládli otázku, či porucha súvisela s počasím, alebo technickým stavom potrubia.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #teplo #potrubie #teplovod