Kanalizácia za sto miliónov eur nemá dosť užívateľov

Horné Kysuce sú odkanalizované už štyri roky, vodárne však stále nezískali dosť ľudí, ktorí by sa pripojili do verejnej vodovodnej a kanalizačnej siete.

12.02.2014 13:00
Kysuce, kanalizácia, Foto: ,
V rámci projektu sa v 15 obciach na horných Kysuciach vybudovali stovky kilometrov vodovodného a kanalizačného potrubia, pribudli čerpacie stanice, kanalizačné zberače a zrekonštruovali sa čistiarne odpadových vôd.
debata

Ľuďom chýbajú peniaze na vybudovanie prípojky, iní zase majú problémy s poplatkami za stočné. Ak sa na kanalizáciu nepripojí dostatočný počet ľudí, hrozí, že vodárenská spoločnosť bude musieť vrátiť poskytnuté zdroje z Európskej únie.

„Nie sme ešte napojení na kanalizáciu, až keď budeme mať na to peniaze, tak to urobíme,“ priznáva šesťdesiatročný obyvateľ Olešnej. Ľudia si musia zafinancovať šachtu a prípojku k svojmu domu od vybudovanej kanalizačnej siete, čo v hrubom odhade môže pre majiteľa nehnuteľnosti predstavovať náklady okolo 1¤000 eur aj viac. Starostovia hovoria, že cena je dom od domu iná a závisí od viacerých špecifických faktorov.

Ďalšia dôchodkyňa, ktorú sme v Olešnej oslovili, uviedla, že dosiaľ využívajú žumpu, ale na jar sa plánujú pripojiť ku kanalizácii. „Bola tam nejaká porucha, tak sme čakali, kým ju odstránia. Ale pripojiť sa chceme, však aj musíme, aby sme neporušili zákon,“ uviedla 70-ročná žena.

Kontrola nefunguje

Obce Olešná a Makov na horných Kysuciach dosahujú podľa štatistík Severoslovenských vodární a kanalizácií najnižšie čísla v napojenosti na kanalizáciu. Starostovi Olešnej Stanislavovi Novotnému sa to nepozdáva. Skôr si myslí, že ľudia pripojení sú, no zatiaľ nemajú dotiahnuté zmluvy s vodárňami. „To si môžu preveriť samotné vodárne, keď kamerový systém pustia cez kanalizáciu, tak sa dá veľmi jednoducho rozoznať, ktorá prípojka je živá a ktorá nie je živá,“ povedal Novotný.

Starosta Makova Marián Masnica zase upozornil, že obec presiahla 100-percentnú napojenosť na vodovodné prípojky. „Je to podľa toho, čo ľudia považujú za potrebné, proste bez vody sa žiť nedá. Čo sa týka kanalizácie, je to ťažšie. Ľudia majú žumpy alebo vypúšťajú odpad do potokov. Pripojenosť na kanalizáciu sa nekontroluje, nikto nedostal pokutu, sankčné mechanizmy nefungujú,“ upozornil Masnica.

Už o rok musí byť splnený záväzok Slovenska, že do roku 2015 odkanalizuje aglomerácie nad dvetisíc obyvateľov. Vodári zatiaľ netušia, ako bude Európska únia kontrolovať naplnenosť investície na horných Kysuciach. Na projekt dodávky pitnej vody a odkanalizovania horných Kysúc prispela, zo 100 miliónov eur prefinancovala až tri štvrtiny. Teraz očakáva efekt a úspešnosť projektu.

„Reálne hrozí, že pokiaľ sa nenaplnia fyzikálne indikátory, s ktorými bol projekt schválený, tak sa bude musieť časť finančných prostriedkov, ktoré Európska únia poskytla na výstavbu verejnej kanalizácie, vrátiť,“ uviedol riaditeľ kancelárie predstavenstva Severoslovenských vodární a kanalizácií Jozef Vrábel. Zatiaľ z 15 obcí napojenosť na verejnú kanalizáciu presiahla 50 percent v deviatich obciach, na verejný vodovod len v štyroch obciach.

Problémy sú aj inde

SEVAK po kolaudácii stavby robil osvetu, mediálnu kampaň, posielal výzvy na pripojenie ku kanalizácii a chce v tom pokračovať aj tento rok. Motivačný príspevok či pomoc sociálne slabším vodárne na horných Kysuciach neponúkajú. „To u nás neprichádza do úvahy, neviem si predstaviť, čím by sme prispievali,“ dodal Vrábel.

Zároveň vodári chcú, aby boli aktívnejší aj starostovia, keďže obce sú výlučnými akcionármi podniku. „Ja si myslím, že z mojej strany je spolupráca so SEVAK-om dobrá. Môžem ešte pohovormi presviedčať ľudí, ale kto raz nechce, presvedčiť sa nedá. Jednoducho občan, ktorý bol zvyknutý, že je napojený na žumpu, neverí, že toľko vody spotreboval,“ reagoval starosta Olešnej.

Problémy s pripojením nie sú len na horných Kysuciach, ale i v iných častiach Slovenska. „Tento problém čiastočne vyplýva zo sociálno-ekonomickej situácie a zároveň z nedostatočnej informovanosti a environmentálneho cítenia občanov. Súčasne platná slovenská legislatíva jasne hovorí o povinnosti pripojiť sa na verejnú kanalizáciu, ak je vybudovaná,“ potvrdil Jozef Tarič, prezident Asociácie vodárenských spoločností. Vrábel zo žilinského SEVAK-u dodal, že výnimku zo spomenutej povinnosti majú len tí majitelia nehnuteľností, ktorí majú riadne schválenú čistiareň odpadových vôd.

SEVAK bude kontrolovať čiernych odberateľov i vlastníkov nehnuteľností, ktorí sa ku kanalizácii nepripojili. Takým po nahlásení na obvodnom úrade hrozí pokuta do 331 eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #kanalizácia #Kysuce