Takmer polovica reklamných plôch v Nitre je nelegálna

Nitra je zaplavená reklamnými plochami a bilbordami. Myslia si to viacerí mestskí poslanci, ktorí upozorňujú na zlú situáciu predovšetkým v starom meste. Radnica sa preto rozhodla vypracovať systém opatrení, pomocou ktorých chce počet reklám v uliciach regulovať a kontrolovať.

23.02.2014 15:30
Nitra Foto: ,
Nitra
debata

Nové pravidlá by mali prispieť aj k tomu, aby z Nitry zmizlo množstvo reklamných pútačov, ktoré sú postavené nelegálne. Z celkového počtu bilbordov a iných podobných zariadení v meste je takmer polovica postavených načierno. Ako sa uvádza v materiáli s názvom Opatrenia pre systémové riešenie reklamných, informačných a propagačných zariadení na území mesta Nitra, v súčasnosti je v uliciach osadených 812 pútačov rôznych druhov. Z nich je nelegálne postavených 406.

Podľa primátora Jozefa Dvonča nové pravidlá umožnia, aby sa počet reklamných zariadení v meste postupne znížil. „Minimálne by sme mali podľa tohto materiálu vyčistiť to, čo je postavené nelegálne. To je otázka štátneho stavebného dozoru a postupného odstraňovania týchto stavieb, samozrejme, spolu s týmto procesom pôjde vždy aj pokuta. V tomto momente je už 15 takýchto zariadení odstránených,“ uviedol Dvonč.

Bilbordy a citylighty, ktoré boli osadené legálne, mesto odstraňovať nebude. „Pokiaľ majú platné zmluvy a pokiaľ to zodpovedá stavebnému poriadku, tak necháme dobehnúť platné zmluvy. A každé ďalšie povoľovanie už bude podľa nových pravidiel,“ pokračoval Dvonč.

Pri dôslednom uplatňovaní prijatých opatrení je podľa jeho slov pravdepodobné, že postupne dôjde aj k poklesu legálne postavených reklamných plôch. „Minimálne vďaka schváleným rozstupom. Dnes sú napríklad na Bratislavskej ceste takmer na každých 50 metroch. Keď bolo teraz zadefinované, že musia byť od seba vzdialené najmenej 200 metrov, tak k tomu poklesu časom dôjde,“ dodal primátor.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nitra #bilbordy #reklamné plochy #regulácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy