Poslanci si uctili obete nacistov, Kotleba sa nepridal

Položením venca k pamätníku obetí nacistov prerušili poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) piatkové zasadnutie v Banskej Bystrici-Kremničke.

28.02.2014 14:57 , aktualizované: 21:30
Marián Kotleba Foto: ,
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba.
debata (148)

Prestávku na tento účel schválili hneď na úvod programu zasadnutia na návrh poslankyne Ľubice Laššákovej všetci prítomní poslanci a zúčastnili sa aj na pietnom akte.

Predseda BBSK Marian Kotleba sa k nim bez vysvetlenia nepridal a zostal v rokovacej sále v budove strednej školy. Pre médiá uviedol, že k všetkým otázkam sa bude vyjadrovať až po skončení zasadnutia zastupiteľstva.

Po zasadnutí uviedol, že nemá potrebu zdôvodňovať, prečo s poslancami k pamätníku nešiel, respektíve nechcel ísť. „ Myslím, že nie sme v škôlke, aby sme chodili všade povinne, pretože to nejakí poslanci schvália. To nie je ani 1. máj, tie doby sú už preč,“ uviedol Kotleba.

Obec Kremnička, ktorá je dnes súčasťou Banskej Bystrice, bola dejiskom jedného z najväčších nacistických zločinov na Slovensku. V období od 5. novembra 1944 do 11. februára 1945 tam nemeckí nacisti a ich slovenskí kolaboranti popravili v protitankových zákopoch 747 civilistov, z toho 211 žien a 58 detí vo veku od šesť týždňov do 14 rokov. Obete ležali v šiestich masových hroboch. Väčšinu obetí, vyše 450 ľudí, tvorili Židia. V roku 1949 bol na mieste popráv vybudovaný veľký kamenný pamätník, jeho autorom je Dušan Jurkovič.

Poslankyňa Laššáková svoj návrh zdôvodnila tým, že bolo namieste uctiť si pamiatku obetí, keď už predseda zvolal zasadnutie zastupiteľstva do Kremničky. Kotlebovu neúčasť na pietnom akte hodnotí ako neúctu k histórii. „Našu minulosť nezmení, že sa k nej prestaneme vyjadrovať alebo ju budeme prekrúcať,“ vyhlásila Laššáková.

148 debata chyba
Viac na túto tému: #pamätník #Marian Kotleba #obete nacizmu