V Trnávke uhynuli všetky ryby. Návrat potrvá roky

Zakalená voda, zafarbená ako kakao, vyhubila podľa rybárov v potoku Trnávka takmer všetok život. Odhadujú, že na približne 10-kilometrovom úseku medzi obcami Zeleneč a Hoste skapala asi tona rýb.

09.04.2014 12:00
majcichov,  Tomáš Dobrovodský, rybári, ryby,... Foto: ,
Uhynuli ryby, raky. Päť rokov potrvá, kým sa Trnávka nanovo zarybní, odhaduje Tomáš Dobrovodský.
debata (8)

Šťuky, kapre, jalce, hlaváče, ale aj vzácne raky a ďalšie vodné živočíchy. Len škoda na rybách predstavuje asi 17-tisíc eur. Navrátenie fauny do riečky potrvá prinajmenšom päť rokov.

Väčšie množstvo kalu vypúšťala koncom minulého týždňa do potoka Trnavská vodárenská spoločnosť z čistiarne odpadových vôd v Zelenči. Technicko-prevádzkový riaditeľ Marián Lesanský tvrdil, že mali poruchu a že nadmernému vypúšťaniu kalu sa nedalo zabrániť. „Na čističke máme dve biologické linky, v ktorých pracujú mikroorganizmy a čistia vodu od dusíka a fosforu. Na jednej z liniek sa nám pokazilo čerpadlo, ktoré je úplne na dne. Aby sme sa k čerpadlu dostali, museli sme jednu z liniek odstaviť.“

Druhá linka nestíhala všetko sama čistiť, čo znamenalo, že do potoka museli vypúšťať väčšie množstvo kalu. „Vopred sme na to upozornili úrady. No podcenili sme zrejme toto suché obdobie, ktoré spôsobilo, že v potoku bolo málo vody a znečistenie spôsobilo to, čo spôsobilo,“ pripustil Lesanský. Súvis s úhynom rýb nepoprel, no počká si na to, ako celú vec vyšetria odborníci na životné prostredie. „Nechceme sa z toho vyviňovať, že sme pri tom neboli. Ak sa preukáže, že sme spôsobili škody rybárom alebo niekomu inému, budeme to kompenzovať. Chceme životnému prostrediu pomáhať, nie ubližovať. Vieme sa k tomu postaviť chlapsky,“ dodal.

Práve určenie výšky škody nie je ľahké. Na potoku Trnávka nie je totiž väčšia nádrž, kde by sa mohli uhynuté ryby pozbierať a spočítať. Voda ich odplavila do Dolného Dudváhu, podľa rybárov zrejme až do Malého Dunaja, kde sa zachytia pod kameňmi či koreňmi. Odhad škôd preto vychádza z počtu rýb, ktoré v potoku mohli žiť pred znečistením. Prípadom sa už v piatok začala zaoberať polícia a začala trestné stíhanie pre porušovanie ochrany vôd a ovzdušia. „Podľa prvotných informácií bola škoda vyčíslená na 100-tisíc eur. Slovenský rybársky zväz neskôr škodu spresnil na 16 690 eur. Vzhľadom na to, že spôsobená škoda je podstatne nižšia ako prvotný odhad, polícia prípad prekvalifikuje na priestupok,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová. Prípadom sa bude zaoberať odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Trnave. Zo sekretariátu úradu zaslali redakcii stanovisko, že na otázky odpovedia v zmysle lehôt, ktoré stanovuje zákon číslo 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám.

Miestni rybári sú nešťastní. Môžu zabudnúť na potok, kam chodili celé roky a kde zaznamenali dokonca aj niektoré kapitálne úlovky. Zasiahnuté zostali katastre obcí Zeleneč, Majcichov a Hoste. Tajomník Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Trnava Tomáš Dobrovodský upozornil, že skutočné škody sú oveľa vyššie, ako je odhad. „Určite tu uhynuli okrem rýb aj iné živočíchy, ktoré nedokážeme nanovo vysadiť. Okrem rakov sú to vodné slimáky, pijavice a ich spoločenská hodnota je nevyčísliteľná.“ Podľa neho sa s vysadzovaním rýb začne. len čo sa potok prečistí a zbaví kalov. Mechanizmy by mali prečistiť najmä malú kaskádu za obcou Hoste, kde sa uložila veľká časť kalu. „Ak sa to nevyčistí, bude to zapáchať. Pri zvýšených teplotách to obyvatelia dediny určite môžu pocítiť,“ naznačil Dobrovodský.

Znečistenie Trnávky

  • 16 690 eur je výška škody, ktorú odhadol ichtyológ Martin Farský podľa pôvodného zarybnenia
  • uhynuté ryby sa nepodarilo pozbierať ani presnejšie spočítať, na toku nie je väčšia zdrž, kde by sa dali zachytiť, zostali roztrúsené v Trnávke, Dolnom Dudváhu, časť mohlo odplaviť do Malého Dunaja
  • päť rokov potrvá, kým sa potok znova zarybní, chránené raky rybári nedokážu nanovo vysadiť, spoliehajú sa na prirodzenú migráciu
  • znečistenie unikalo z čističky v Zelenči, mali tam poruchu na biologickej linke
  • podľa vodární sa únik kalu nedal obmedziť ani odčerpať, cez čističku za deň prejde priemerne 35 770 kubíkov vôd, čo by zaplnilo približne 2 752 veľkých cisterien s kapacitou 13 kubíkov

    Zdroj: SRZ, Tavos

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Ryby #znečistenie #rybári #potok Trnávka