Nie sme všetci rovnakí, odkazujú bývalí osadníci v Rankovciach

Mýtus, že Rómovia dokážu bývať iba v chatrčiach na nelegálnych pozemkoch, búrajú ľudia z osady v Rankovciach v okrese Košice.

30.04.2014 16:00
osada, Rankovce, dom, Rómovia Foto: ,
Šesť rodín z osady v Rankovciach si postavilo vlastné domy.
debata (14)

Šesť rómskych rodín si pod odborným dozorom postavilo domy samo. To, čo si na stavbu požičali, aj splácajú. Domy stoja na parcelách, ktoré odkúpili od obce. Bývanie v novom im dalo skúsenosť, že aktívnejší prístup sa oplatil. „Dom som staval s pomocou rodiny a kamarátov. Materiál sme mohli nakúpiť vďaka malým úsporám a mikropôžičke šesťtisíc eur. Ako vidno, menší dom sa dá postaviť aj za také peniaze,“ pochvaľoval si Michal Hada. Zo svojho pridal ešte dvetisíc eur.

Stavba trvala pol roka, stačí ešte dokončiť fasádu a dom s obytnou plochou zhruba 75 „štvorákov“ bude dokončený. Rodina sa doň nasťahovala ešte v januári. „Dovtedy sme bývali u rodičov a to nebolo je dobré. Teraz môžeme s manželkou a dcérkou konečne bývať sami,“ povedal Hada. Dom je v ich vlastníctve, podmienkou je, že ho musia poctivo splácať. Pripojení sú na všetky siete, čiže vodu, elektrinu a kanalizáciu.

Jeho sused Rudolf Tancoš býval predtým v unimobunke. Teraz je vo vlastnom, spolu s družkou, tromi deťmi a rodičmi. „Dom sme stavali s otcom, mali sme odborný dozor. Toto je iný štandard ako unimobunka,“ dodal Tancoš. Napriek nízkemu príjmu je hrdý na to, že zvládajú splátky päťdesiatich eur mesačne. Platiť ich bude ešte osem rokov. „Rómovia, ktorí bývajú naďalej v chatrčiach, by sa mohli viac snažiť. Treba mať aj záujem a vedieť si dom sám postaviť,“ odkázal osadníkom. Stredné vzdelanie nemá, ani výučný list, ale verí, že by mohol získať prácu vďaka skúsenostiam na stavbe.

„Nie sme všetci rovnakí, snažíme sa. Tu nikto nevyhadzuje smeti cez okno. Na smeti máme kontajnery a za odpad platíme každý mesiac desať eur,“ podotkla Rudolfova družka Mária. Šesť mladých rómskych rodín z Rankoviec sa rozhodlo zobrať osud do vlastných rúk a prispieť vlastnou prácou a peniazmi k tomu, aby mali dôstojné bývanie.

V utorok im odovzdali súpisné čísla domov. V rámci projektu Z chatrče do 3E domu, za ktorým stojí občianske združenie ETP Slovensko, dostali aj rady, ako postupovať pri svojpomocnej výstavbe ekologických a energeticky efektívnych rodinných domov. Mikropôžičky čerpali z projektu Habitat for humanity.

Riaditeľka občianskeho združenia ETP Slovensko Slavomíra Mačáková zdôrazňuje, že za úspechom rodín z Rankoviec je pätnásť rokov práce ľudí zo združenia, ktoré búra stereotypné posudzovanie Rómov ako zneužívateľov sociálnych dávok. „Kombinujeme sociálnu prácu, vzdelávanie obyvateľov všetkých vekových kategórií od predškolskej prípravy až po odborné praktické vzdelávanie a svojpomocnú výstavbu do osobného vlastníctva za vlastné finančné prostriedky,“ dodala Mačáková.

V Rankovciach už teraz pripravujú projekt pre ďalších jedenásť domov, ktoré si Rómovia postavia sami. Pozemky vlastní obec a záujemcovia si ich môžu odkúpiť za tri eurá za štvorcový meter. Obec chce legalizovať aj ďalšie čierne stavby. V Rankovciach, kde je približne zo 760 obyvateľov 520 Rómov, by to bolo ďalším krokom vpred.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #dom #Rómovia #osada #Rankovce