Primátor s poslancom parlamentu načierno osadili pamätnú tabuľu

Banskobystrický primátor Peter Gogola (nezávislý) a poslanec parlamentu Ján Mičovský (OĽaNO) načierno osadili pamätnú tabuľu priamo na historickom námestí Banskej Bystrice.

04.05.2014 16:00
Opletal, tabuľa Foto: ,
Pamätná tabuľa J. Opletalovi je osadená v dlažbe na historickom Námestí SNP v Banskej Bystrici pred budovou generálneho riaditeľstva Lesov SR.
debata (3)

Pamiatkari, ktorí jej umiestnenie nepovolili, to považujú za nehoráznosť. Hoci išlo o súkromnú iniciatívu oboch politikov, pokuta za porušenie zákona hrozí mestu.

Žulová tabuľka s rozmermi zhruba 30×30 centimetrov, venovaná prvému riaditeľovi štátnych lesov Josefovi Opletalovi, je umiestnená v dlažbe pred historickou budovou, v ktorej sídli generálne riaditeľstvo Lesov SR. Dali ju vyrobiť a z vlastných peňazí zaplatili Gogola s Mičovským. Osadili ju do dlažby, z ktorej vybrali deväť kociek. Ani jeden sa netají, že tak urobili napriek zákazu pamiatkarov.

„Je neprípustné, aby toto robili ľudia, ktorí majú ísť príkladom. Otec krajského mesta a poslanec Národnej rady vedome prestupujú svoje kompetencie a prekračujú hranice zákona,“ rozhorčuje sa riaditeľka banskobystrického krajského pamiatkového úradu Zuzana Klasová. Spresnila, že už vykonali štátny dohľad, na základe ktorého začnú priestupkové konanie proti mestu, pretože oficiálne ono požiadalo o osadenie tabule.

V rámci konania úrad rozhodne o výške pokuty, ktorá sa môže pohybovať od 200 až do 200-tisíc eur, po ňom príde na rad konanie o náprave, výsledkom ktorého bude nariadenie o odstránení tabule.

Zaskočení zostali aj mestskí poslanci. Podľa predsedníčky kultúrnej komisie Viery Dubačovej (poslanecký klub Banskobystrická alternatíva) zákony musia platiť pre všetkých. „Pán Opletal má obrovské zásluhy na záchrane slovenských lesov a dôstojná pripomienka mu určite patrí. Dobré veci sa však nedajú robiť zlými prostriedkami,“ uviedla. Postup primátora odsudzuje aj predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu Smer-SNS-HZDS Ladislav Topoľský: „On je práve ten, ktorý by si mal predpisy a zákony nadovšetko ctiť. Takéto počínanie určite neprospeje ani dobrému menu mesta. V rámci zastupiteľstva sa ho opýtame, prečo to riešil takýmto spôsobom.“

Pamätná tabuľka venovaná prvému riaditeľovi... Foto: Dagmar Teliščáková, Pravda
Opletal, tabuľa Pamätná tabuľka venovaná prvému riaditeľovi štátnych lesov J. Opletalovi.

Gogola s Mičovským argumentujú, že pamätnou tabuľou chceli pripomenúť výnimočného človeka, statočného bojovníka s korupciou, ktorý sa postavil proti rozkrádaniu štátnych lesov a vzišlo to z ich osobnej iniciatívy. Keďže pamiatkový úrad žiadosť mesta o jej osadenie do dlažby zamietol, rozhodli sa konať ako súkromné osoby. Tabuľu osadili vlani koncom decembra na počesť 150. výročia narodenia a 60. výročia úmrtia Opletala. Obaja sú presvedčení, že rozhodnutie pamiatkarov nebolo správne.

„Je dôležité pripomenúť, že sme neurobili zásah do historickej dlažby, ale do dlažby, ktorá je na námestí od roku 1994,“ argumentuje Gogola.

S umiestnením tabule, o ktoré požiadalo mesto, pamiatkari nesúhlasili z viacerých dôvodov. „Nemáme výhrady voči prezentácii významných osobností, ale pamätná tabuľa v dlažbe nie je v tomto prípade dôstojným riešením. Tejto osobnosti prináleží vážna úcta, nie miesto typu chodník slávy komerčných celebrít. Navyše hrozí vytvorenie nebezpečného precedensu, keď by sa osadzovanie tabuliek s rôznym obsahom na Námestí SNP mohlo stať nekontrolovateľným,“ zdôvodňuje Klasová.

Upozorňuje tiež, že ide o mestskú pamiatkovú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany, aj keď dlažba, do ktorej zasiahli, nie je historická, je súčasťou pamiatkovo chráneného územia. „Navrhli sme umiestnenie tabule na fasáde historickej budovy generálneho riaditeľstva Lesov SR, prípadne v jej vnútornom priestore. To neakceptovali, nevyužili ani zákonnú možnosť odvolania sa a urobili si po svojom,“ konštatuje Klasová.

Gogola spolu s Mičovským berú zodpovednosť na seba. „Pamiatkovému úradu sme poslali list, v ktorom ich upozorňujeme, že po ich zamietavom stanovisku k žiadosti mesta sme konali ako súkromné osoby, preto žiadame, aby nás v procese správneho konania prizývali ako súkromné osoby. V prípade, že výsledkom správneho konania bude uloženie pokuty a výzva na odstránenie tabule, odvoláme sa,“ uviedol.

Žiadosť o umiestnenie tabule predložilo mesto Banská Bystrica, ktoré je vlastníkom pozemku v zastúpení primátora Gogolu, a preto podľa Klasovej zo zákona dôsledky vyvodia voči žiadateľovi, teda voči mestu. Gogola nedávno verejne vyhlásil, že na prípadnú pokutu sa s Mičovským zložia.

Poslanec Mičovský priznáva, že prvotná iniciatíva vyšla od neho, pretože má veľmi blízky vzťah k histórii, zvlášť lesníckej. Netají sa tým, že očakával istý rozruch, ktorý ich postup vyvolá. Podľa neho k porušeniu zákona nedošlo. „Rád sa budem hájiť na všetkých stupňoch konania, ktoré sa budú od toho odvíjať, práve tým, že tu išlo nielen o dobrý úmysel, ale je to záležitosť, ktorá v žiadnom prípade nepoškodila kultúrne dedičstvo tejto krajiny,“ povedal.

Politológ Martin Klus hovorí, že ľudia na takýchto postoch nemôžu využívať formulku, že konali ako súkromné osoby. Mali by ísť príkladom, bez ohľadu na to, aký je ich súkromný názor, „Keď je raz niekto primátor a poslanec Národnej rady, tak sa nemôže správať v niektorých okamihoch ako súkromná osoba, v tomto prípade podľa môjho názoru tento argument neobstojí a nemali by takto konať za žiadnych okolností,“ hovorí. Pripúšťa, že môže ísť o marketingový ťah v súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami.

Gogola s Mičovským sa poznajú z čias, keď obaja pracovali v Lesoch SR. Za predchádzajúcej Ficovej vlády poukázali na klientelizmus v tomto štátnom podniku, nakoniec museli opustiť zamestnanie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter