V Kežmarku sa v noci vylial v meste Ľubický potok, v Sabinove sa vyliala Torysa. Kriticky zvýšené hladiny riek a potokov sú v okresoch Liptovský Mikuláš, Kežmarok a Sabinov. V Prešove zasadá krízový povodňový štáb, hladina Torysy stúpala celú noc.
„Problémy tu robia Ľubický, Tvarožniansky a Jurský potok,“ informoval v noci zo štvrtka na piatok prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák.
„Situáciu monitorujeme, pripravené sú všetky záchranné zložky,“ uviedol Ferenčák. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili už skôr viaceré obce v okrese Kežmarok. Okrem samotného mesta Kežmarok a obce Ľubica je to aj Tvarožná, Holumnica, Jurské, Ihľany. V dôsledku zvyšovania hladín prítokov, stúpa aj hladina rieky Poprad. V Kežmarku hladina rieky Poprad dosiahla vo štvrtok podvečer prvý povodňový stupeň.
Kaliňák Nasadených je 900 profesionálnych hasičov
Kým počas bežných dní mávajú príslušníci Hasičského a záchranného zboru na celom Slovensku priemerne 60 výjazdov, počas štvrtkovej mimoriadnej poveternostnej situácie to bolo zhruba 500, teda priemerne 60 za hodinu. Uviedol to na mimoriadnom brífingu vo štvrtok minister vnútra Robert Kaliňák s tým, že v teréne je nasadených 900 profesionálnych hasičov, ktorým pomáha 36 dobrovoľných hasičských zborov.
Najhoršia situácia je podľa ministra momentálne na prítokoch Váhu v oblasti Liptovskej Mary. Hoci vodohospodársky podnik sa na predpovedané zrážky pripravil a v Oravskej priehrade a Liptovskej Mare urobili dostatočnú rezervu, priebeh povodňovej vlny na jednotlivých malých prítokoch je aktuálne veľmi rizikový.
Komplikovaná situácia je aj v povodí Popradu. „Situáciu budeme monitorovať celú noc. Veríme, že okolo polnoci by sa situácia mohla upokojiť a skoro ráno sa môže začať s odstraňovaním následkov,“ povedal Kaliňák.
Ako nevyhnutná na zvládnutie prírodných kalamít sa podľa neho popri včasnej príprave ukazuje aj spolupráca profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Ešte v stredu bolo na základe predpovedí meteorológov uvedených do pohotovosti 250 zborov dobrovoľných hasičov, z ktorých je aktuálne nasadených 36, no podľa ministra si situácia ešte vyžiada povolanie ďalších desiatok dobrovoľných hasičských zborov.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal počas dňa na väčšine územia SR výstrahu pred silným vetrom druhého a tretieho stupňa. Hasiči zasahovali pre silný vietor na viacerých miestach, v Bratislavskom kraji od rána dvakrát.
Ako informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru, hasiči zasahovali na Chemickej ulici v Bratislave, kde spadol strom na obytný dom a poškodil jeho fasádu. Na Miletičovej ulici zasahovali pri poškodenom trolejovom vedení. V ostatných častiach Bratislavského kraja zatiaľ nemuseli zasahovať, neevidujú ani žiadnych zranených.
Pre vietor mali hasiči v Banskobystrickom kraji vyše 90 výjazdov
Pre mimoriadne nepriaznivé počasie smeruje minister vnútra Robert Kaliňák do postihnutých oblastí v Banskobystrickom kraji.
V súvislosti so silným vetrom mali štátni hasiči v Banskobystrickom kraji vyše 90 výjazdov. Informoval o tom ich krajský hovorca Erik Piater s tým, že prevažne išlo o odstraňovanie spadnutých stromov, ale zasahovali aj pri strhnutých strechách z rodinných domov i rôznych iných budov.
Najviac zásahov mali v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Revúca, Rimavská Sobota a Poltár. Zranený nebol nikto. Horský priechod Zbojská na ceste I. triedy medzi Breznom a Tisovcom, ktorý bol od predpoludnia pre popadané stromy neprejazdný, sa už podarilo sprejazdniť.
Po dažďoch začali v Košickom kraji stúpať hladiny riek
V priebehu dňa sa pre dážď v Košickom kraji zhoršila aj povodňová situácia. SHMÚ vydal pre Košický kraj povodňovú výstrahu druhého stupňa pre povodia riek Hnilec, Hornád, riečku Slaná a Torysu. Aj hladiny ostatných riek a potokov majú stúpajúcu tendenciu.
Vo Švedlári rieka Hnilec dosiahla druhý stupeň povodňovej aktivity – krátko pred ôsmou večer dosiahla 296 cm a stále stúpa. Pri Jaklovciach má Hnilec 289 cm a tiež stúpa. Prvý stupeň dosahuje aj Hornád pri Kysaku a pri Ždani, kde dosahuje 297 cm. Rieka Torysa v Sabinove dosiahla tretí stupeň a výšku 231 cm, pričom na jej dolnom toku v Košických Olšanoch dosahuje hladina 224 cm a stále stúpa.
Cestári a hasiči stále likvidujú množstvo stromov, ktoré víchrica pováľala na cesty Košického kraja. Pracovníci Správy ciest Košického samosprávneho kraja priebežne likvidujú padnuté stromy. Vodičom odporúčajú maximálne zvýšiť pozornosť alebo sa radšej vyhnúť jazde cez horské priechody na Spiši a Gemeri.
Silný vietor pod Tatrami
Pod Tatrami naďalej komplikuje situáciu aj silný vietor. Popadané stromy sú aj na ceste I/18 medzi Mengusovcami a Tatranskou Štrbou. Cesta je však s obmedzeniami prejazdná. Cestári budú postupne odstraňovať popadané stromy aj z cesty medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom, kde je na ceste vyvrátených niekoľko desiatok stromov. Zložité chvíle prežívajú aj na polícii v Starej Ľubovni. Podľa informácií z operačného strediska staroľubovnianskych hasičov, silný vietor strhol takmer celú strechu z objektu okresného riaditeľstva polície v Starej Ľubovni.
Polícia žiadala vodičov, aby nejazdili do Vysokých Tatier. Dôvodom je komplikovaná situácia na cestách pre silný vietor a popadané stromy, informoval prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik. Neprejazdné sú všetky prístupové cesty do Vysokých Tatier a cesta z Popradu na Vernár.
Nepriaznivá situácia je aj na ďalších cestách II. a III. triedy v regióne. „Preto žiadame vodičov, aby aj na týchto cestách obmedzili premávku v čo najväčšej miere, a ak je to možné, aby po nich nejazdili. Za súčasného počasia môžu stromy padnúť na ktoromkoľvek úseku a vodiči sa tak zbytočne vystavujú riziku,“ uviedol Džobanik.
Polícia zároveň upozorňuje vodičov, že na mnohých cestách sú popadané aj drobné konáre, ktoré síce netvoria prekážku, ale na mokrej vozovke môžu spôsobiť šmyk vozidla. Vodiči by preto mali jazdiť maximálne opatrne a obozretne. Premávka na diaľnici D1 a ceste I/18 v okrese Poprad je zatiaľ bez obmedzení, ale aj tu treba rátať so silným vetrom.
ŽSR neodporúča pre počasie cestovať v niektorých úsekoch
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vyzývajú cestujúcich, aby pre poveternostnú situáciu zvážili cestovanie v úsekoch Vrútky – Banská Bystrica, Vrútky – Zvolen a Kremnica či na tratiach Tatranskej elektrickej železnice.
Ako ďalej uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková, doprava je pre silný nárazový vietor a mimoriadne nepriaznivé počasie na viacerých miestach prerušená. Na trať padajú konáre, stromy, v niektorých prípadoch sú poškodené aj trakčné vedenia. „Hoci sme nasadili všetky sily a prostriedky na odstraňovanie následkov, je to však náročné a v mnohých prípadoch aj život ohrozujúce,“ poznamenala. Takáto situácia by mala trvať počas dnešného dňa.
Uzavretá je už aj cesta zo Štrbského Plesa na Podbanské
K uzavretej ceste II/537 medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom pribudol už aj úsek od Štrbského Plesa do Podbanského. „Na ceste medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom spadlo na cestu minimálne 70 stromov. Z bezpečnostných dôvodov sme odtiaľ stiahli našich ľudí, pretože stromy padajú naďalej a predstavujú riziko,“ povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.
Podobná je aj situácia medzi Podbanským a Štrbským Plesom, kde je na ceste popadané množstvo stromov. Aj tu naďalej fúka silný vietor a vyvracia ďalšie stromy. Popadané stromy začnú cestári odstraňovať až keď sa zmierni vietor. Cestu medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom sa darí cestárom zdržiavať prejazdnú aspoň v jednom profile.
Podobná situácia je aj medzi obcami Bijacovce – Vyšný Slavkov v okrese Levoča, kde na cestu spadlo asi desať stromov. Tie sa cestárom podarilo odstrániť, ale krátko na to spadol na prechádzajúce nákladné auto strom, takže cesta bude až do odstránenia tejto nehody len ťažko prejazdná. Ďalšie stromy spadli aj na ceste medzi Vyšným Slavkovom a Brutovcami.
V meste Vysoké Tatry už zasadal krízový štáb mesta, doteraz však nebola vyhlásená mimoriadna situácia. „Podľa našich informácií by mal silný vietor kulminovať okolo 14:00,“ uviedla pre SITA Ingrid Janigová z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách. Krízový štáb podľa nej naďalej monitoruje situáciu na území mesta. Vietor vyvracia stromy aj v intraviláne mesta. „Máme informácie o strhnutých strechách, presný rozsah škôd zatiaľ nie je známy,“ dodala Janigová.
Padajúce stromy v Prešovskom kraji poškodili niekoľko striech domov
Hasiči v Prešovskom kraji mali doobeda 25 výjazdov, zväčša k vyvráteným stromom. Silný vietor sťažoval život obyvateľom na celom území. Nesúvislý dážď však nespôsobil vyliatie riek. V kraji spadlo od rána 30 – 70 milimetrov zrážok. Informácie poskytol prednosta Okresného úradu v Prešove Vladimír Jánošík. Podľa jeho slov padajúce stromy narobili škody hlavne na rodinných domoch. Poškodené strechy majú občania v Humennom, Snine a v okrese Prešov v obciach Mirkovce a Záborské.
V Prešove bola krátko výluka trolejbusovej trate v mestskej časti Solivar, kde na trolejbusové vedenie na Solivarskej ulici spadol krátko pred 12:00 strom. Trolejbusová doprava na tomto úseku istý čas nefungovala. Riaditeľ Dopravného podniku mesta Prešov Peter Janus pre agentúru SITA uviedol, že poruchu sa im podarilo rýchlo odstrániť a trolejbusy už jazdia podľa harmonogramu.
Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove o 12:30 vydalo informáciu, že cesty 2/538 Štrbské Pleso – Štrba a 2/537 Štrbské Pleso – Vyšne Hágy sú uzavreté pre padajúce stromy. Polícia žiada vodičov, aby sa týmto cestám vyhli.
Silný vietor vo Vysokých Tatrách ohrozuje aj zver
Silný vietor, ktorý momentálne fúka vo Vysokých Tatrách, neohrozuje len ľudí, ale aj zver v lesoch. „Ohrozené je najmä vtáctvo hniezdiace v korunách stromov. Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých sú vajcia alebo už mláďatá. Týka sa to nielen spevavcov, ale aj vzácnych druhov dravcov,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian. Súčasné chladné a veterné počasie môže podľa neho ovplyvniť aj tohtoročnú populáciu diviačej, vysokej a srnčej zveri, ktorá v týchto dňoch privádza na svet mláďatá. „Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu budú mať sťažený kamzíky, ktoré práve teraz rodia mláďatá,“ dodal Fabian.
Silný vietor spôsobuje škody aj na lesných porastoch. „Keby vietor prišiel v jeseni, nenarobil by v tatranskom lese až toľko škody ako teraz,“ uviedol Fabian. Najväčšie škody očakáva najmä na listnatých drevinách. Stromy už majú listy, a tak ich nápory vetra poškodzujú v oveľa väčšom rozsahu, ako v čase, keď sú bez lístia. Fabian predpokladá, že nemalé škody vietor za sebou zanechá aj vo vyschnutých porastoch. „Turisti by si mali na tieto dni zvoliť iný program a turistickým chodníkom v Tatranskom národnom parku by sa mali radšej vyhnúť z dôvodu vlastnej bezpečnosti,“ povedal Fabian.
V týchto dňoch spôsobujú v niektorých lokalitách problémy aj intenzívne zrážky. Voda poškodzuje lesné cesty a turistické chodníky. Najväčšie škody zatiaľ lesníci zaznamenali v ochrannom obvode Habovka v Západných Tatrách. „Tam, kde je to v týchto chvíľach možné, lesníci v jednotlivých ochranných obvodoch odvádzajú vodu tak, aby cesty a chodníky prívaly vody poškodzovali čo najmenej,“ uviedol Fabian. Priechodnosť značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku zabezpečia pracovníci Strediska terénnych služieb a jednotlivých ochranných obvodov hneď, ako to poveternostné podmienky v Tatrách umožnia.
SHMÚ varuje pred hrozbou povodní na severnom Slovensku
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal varovanie tretieho stupňa pred povodňami na území severného Slovenska. Najrizikovejšie sú oblasti povodia rieky Poprad a hornej časti povodia rieky Bodrog. Tento stav má trvať do piatka približne do 7.00.
Pre severné Slovensko naďalej platí aj varovanie tretieho stupňa pred dažďami. Predpokladaný úhrn zrážok pre túto oblasť je 60 až 100 milimetrov, ojedinele na návetrí hôr až 120 milimetrov. Trvať to má do piatka približne do 12.00.
Popadané stromy hlásia cestári aj na Orave a Liptove
Cestári v Žilinskom kraji hlásia popadané stromy a neprejazdné cesty najmä na Orave a Liptove. „Z dôvodu silného nárazového vetra došlo na viacerých úsekoch ku kalamitnej situácii, na základe ktorej Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja pristúpila k uzatvoreniu týchto ciest,“ informovala hovorkyňa kraja Hana Danová.
Krajská správa ciest uzavrela cesty I/72 na Čertovicu a II/537 na Podbanské, cestu II/584 medzi Zubercom a Liptovskými Matiašovcami a cesty tretej triedy v Partizánskej Lupči a medzi Oravským Podzámkom a Pribišom. „V ostatných regiónoch majú pracovníci Správy ciest ŽSK zvýšenú pohotovosť,“ dodala Danová.