Prešovčania zápasili s vodou v pivniciach

Povodne zasiahli najmä severnú časť východného Slovenska. Najhoršia situácia bola v povodí Popradu a Torysy, v regiónoch severného Spiša a Šariša.

17.05.2014 13:10
Povodne, Prešov, pivnica Foto: ,
Torysa po Sabinove neušetrila ani Prešov. Zaliala aj dvory a pivnice rodinných domov na ulici Pod Kamennou Baňou. Neušetrila ani Budovateľskú ulicu, kde sídlia desiatky firiem.
debata (1)

Voda napáchala najväčšie škody v Kežmarku, Sabinove a v Prešove. V metropole Šariša sa rozvodnená Torysa dostala na Budovateľskú ulicu, kde sídli viacero firiem a ulicu Pod Kamennou baňou, kde zaliala niekoľko desiatok pozemkov a pivníc. Mesto poskytlo aktivačných pracovníkov aj vrecia s pieskom.

Z garáže domu na ulici Pod Kamennou baňou vymetal vodu Ondrej Lukáček. Do vedľajšej kotolne natieklo viac, ale podľa neho to ešte nič nie je. „Keby som nečerpal, tak je tu vody oveľa viac. Takto len udržiavam prijateľný stav,“ tvrdí Lukáček. Podľa neho to síce pred štyrmi rokmi bolo horšie, ale každá povodeň je tragédiou. „Dnes s tým nič nenarobíme, až keď začne hladina Torysy poriadne klesať. Voda si stále nájde cestu okolo potrubí,“ povedal dôchodca, ktorému už nohy veľmi neslúžia. Veľa toho nenaspal, hore bol už od polnoci. Spolu s rodinou sa snažili pozdvíhať a zratovať čo najviac vecí, ktoré by mohla voda poškodiť. „Aspoň to je dobré, pred štyrmi rokmi nám voda poškodila kotol,“ dodal. Vtedy mu však do pivnice a do garáže natieklo zhruba 170 centimetrov vo­dy.

František Škapura je na tom o poznanie horšie. Voda mu zaliala pivnicu aj časť dvora. Oveľa viac ako vecí mu je však ľúto výstavných anduliek, ktoré choval v pivnici. „Tie mi žiadne peniaze nenahradia. Chodil som s nimi na výstavy. V dôchodcovskom veku je to môj koníček, no teraz očakávam skôr cintorín,“ netajil smútok. V pivnici ešte nemohol otvoriť dvere, aby sa tam nedostalo ešte viac vody. Podobne ako jeho susedia aj on má ťažké srdce na firmu, ktorá pri ich ulici budovala hrádzu pri Toryse. „Stačila malicherná vec – dokončiť tých pár metrov, ktoré ešte bolo treba,“ povedal dôchodca, ktorý mal na dvore pred štyrmi rokmi vyše meter a pol vody.

Oproti býva Milan Miško, ktorý celú noc zo štvrtka na piatok oko nezažmúril. Celá rodina vedela, že povodňová vlna zo Sabinova dorazí aj k nim. „Zatopilo nám celý suterén. Síce tam nebývame a nejaké veci sme stihli odniesť, ale je tam kotol. O pol dvanástej v noci som bol na hrádzi a ešte bol pokoj. O druhej sme už mali vodu v pivnici aj na dvore,“ vykreslil krušné chvíle Miško. Spolu s manželkou a deťmi zostali včera doma, aby ratovali, čo sa dalo. „Vodu síce čerpáme dvoma čerpadlami, ale je to zbytočné. Kým hladina rieky neklesne, je to boj s veternými mlynmi,“ dodal. Spolu s ostatnými obyvateľmi ulice dúfa, že kompetentní sa zobudia a pár chýbajúcich metrov hrádze konečne dobudujú.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #povodne #Prešov