Na Kolibe sa nebude stavať

Rozhodnutie, ktoré vyňalo pôdu na bratislavskej Kolibe z lesného fondu a preklasifikovalo ju na ostatné plochy, právoplatne zrušili. Informoval o tom Ondrej Rohoň z občianskeho združenia Za lepšiu Kolibu s tým, že na týchto pozemkoch na Kolibe by sa teda definitívne nemalo stavať.

10.06.2014 14:17
Koliba, výrub, stromy Foto: ,
Pohľad na les na bratislavskej Kolibe, kde doššlo k nelegálnemu výrubu stromov začiatkom decembra.
debata

Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Peter Hajnala povedal, že rozkladová komisia potvrdila stanovisko ministerstva, ktorým zrušilo rozhodnutie už zaniknutého bratislavského obvodného lesného úradu o preklasifikovaní pozemkov, rozhodnutie rozkladovej komisie podpísali v piatok 6. júna.

Hajnala zároveň dodal, že právoplatnosť nadobudne rozhodnutie na 15. deň alebo prevzatím rozhodnutia druhou stranou. Vlastník pozemkov na Kolibe sa teda stále môže obrátiť na súd. Ako už v minulosti informoval Hajnala, ak plochy papierovo znova zmenia na les, vlastník pozemkov musí vysadiť na Kolibe nové stromy.

Stromy na bratislavskej Kolibe vyrúbali začiatkom decembra minulého roka. Podľa starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého je tento výrub protiprávny a nebolo k nemu vydané žiadne povolenie. Právnici vlastníka pozemku argumentovali pri výrube rozhodnutím Obvodného lesného úradu o odlesnení pozemku. Nové Mesto však toto nepovažuje za rozhodnutie dostatočné na výrub lesa. Vyšetrovateľ medzičasom vzniesol obvinenie 35-ročnému bývalému šéfovi Obvodného lesného úradu Jánovi H. z Bratislavy z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Podľa hovorcu Nového Mesta Mareka Tettingera je pri vyňatí pôdy z lesného fondu potrebné kladné rozhodnutie obce, ktoré však mestská časť nevydala. Žiadne povolenia, ktoré by umožnili výrub na Kolibe, podľa námestníka primátora Jána Budaja nedal ani bratislavský magistrát.

O tom, že výrub na Kolibe bol zrejme nelegálny a vyňatie pozemkov z lesného fondu kryté nezákonnými a sfalšovanými dokumentmi, hovoril vlani v decembri aj minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa šéfa rezortu vnútra neexistovalo na výrub žiadne povolenie. Jedno z troch rozhodnutí k vyňatiu pozemkov z lesného fondu bolo podľa Kaliňáka vydané neoprávnenými osobami a zvyšné dve falošné. Riaditeľ regionálneho centra ochrany prírody Bratislava Ján Cibuľa koncom februára pre agentúru SITA povedal, že zamerali 544 pňov a z toho vypočítali škodu 560 921 eur.

Pozemky na Kolibe vo výmere 3,79 hektára zamenil štátny podnik Lesy SR zmluvou podpísanou 24. júna 2010 bývalým generálnym riaditeľom Alojzom Riškom za pozemky v katastrálnom území Handlová o výmere 4,34 hektára. Podľa hovorcu štátneho podniku Lesy SR Vlastimila Rezeka bola zámena vtedy pre štát zisková. Ako dodal, v čase zámeny nepredpokladali zmeny určenia zamieňaných pozemkov a nepočítalo sa s predčasným výrubom lesa.

debata chyba
Viac na túto tému: #les #Koliba