Odvolať riaditeľa Univerzitnej nemocnice žiadajú aj odborári

Odvolanie riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Miroslava Bdžocha z funkcie žiada aj Lekárske odborové združenie.

12.06.2014 16:20
parkovisko, parkovanie, nemocnica Antolská Foto: ,
Pred nemocnicou na Antolskej bolo od 1. decembra 2013 celodenne spoplatnených 199 parkovacích miest.
debata (1)

Dôvodom je odvolanie sa nemocnice proti predbežnému opatreniu, ktorým okresný súd zastavil spoplatnenie na časti parkoviska pred Nemocnicou sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke. Informoval o tom predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

LOZ považuje odvolanie sa nemocnice proti predbežnému opatreniu súdu za krok proti záujmom nemocnice, a tým proti záujmom pacientov. „Týmto svojím rozhodnutím prekročil riaditeľ nemocnice hranicu, keď sa už MZ SR i politici viac nemôžu tváriť, že sa nič nestalo a treba z uvedeného konania vyvodiť razantné personálne dôsledky,“ uviedol Visolajský s tým, že žiadajú ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby riaditeľa nemocnice z funkcie bezodkladne odvolala.

O odvolanie Bdžocha z riaditeľskej stoličky už minulý týždeň žiadali aj členovia hnutia NOVA. Dôvodom je rovnako odvolanie sa vedenia UNB proti rozhodnutiu súdu zastaviť spoplatnenie pred petržalskou nemocnicou. „Považujeme to za nemorálne, neudržateľné a nespravodlivé. Riaditeľ, ktorý uprednostňuje záujem súkromnej firmy pred pacientom, by mal byť odvolaný,“ povedal minulý týždeň predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. V štvrtok sa k nemu pridalo aj Lekárske odborové združenie. „Hoci MZ SR i samotné vedenie UNB navonok prezentuje, že robí všetko pre to, aby prenájom parkovísk pred nemocnicami bol zrušený, reálne kroky riaditeľa Bdžocha svedčia o opaku,“ uviedol Visolajský v stanovisku LOZ. Ako dodal, hoci predbežné rozhodnutie súdu v kauze prenájmu parkovísk ponúka riaditeľovi možnosť zmluvu ukončiť, riaditeľ UNB koná opak a za financie nemocnice sa snaží odvolaním zrušiť predbežné pozastavenie výberu parkovného súkromnou firmou.

Univerzitná nemocnica sa k výzve odborárov na odvolanie riaditeľa nevyjadrila, odkázala na svoje predošlé stanovisko k žiadosti hnutia NOVA. Nemocnica vtedy uviedla, že jej vedenie považuje vyjadrenia Daniela Lipšica za absurdné. „Do súčasnej situácie, keď nemocnica čelí žalobe mesta, sa nemocnica a jej pacienti dostali koncesnou zmluvou, ktorú podpísal bývalý riaditeľ UNB Miroslav Bucha so súhlasom vtedajšieho Lipšicovho straníckeho a vládneho kolegu ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská s tým, že súčasnému vedeniu nemocnice ide o ochranu záujmov nemocnice a pacientov a preto vyše dvoch rokov hľadá riešenie, ako vypovedať zdedenú zmluvu bez sankcií. „Univerzitná nemocnica čelí žalobe mesta, najatie externých právnikov na tento spor bolo nevyhnutné v záujme využitia všetkých možností ochrániť nemocnicu pred vysokým odškodným,“ dodala Stano Maťašovská.

Univerzitná nemocnica v Bratislave sa odvolala proti predbežnému opatreniu súdu, ktorý v apríli nariadil prevádzkovateľovi parkoviska pred nemocnicou v Petržalke, aby nevyberal parkovné na 66 miestach. Ako informovala hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská, nemocnica podala odvolanie preto, že v ňom vidí nesúlad so skutkovým, materiálno-právnym stavom. „Súd posudzoval vlastnícky vzťah k stavbe podlažného parkovacieho domu so 133 miestami odlišne ako k stavbe pozemnej parkovacej plochy so 66 miestami. Vedenie UNB je presvedčené, že sa obe plochy mali posudzovať právne rovnako a preto sa odvolalo. Týmto krokom Univerzitná nemocnica chráni majetok štátu, ktorý spravuje,“ informovala Maťašovská s tým, že tento postup nič nemení na tom, že súčasné vedenie nemocnice sa nikdy nestotožnilo s koncesnou zmluvou a spôsobom jej vzniku. Podľa hovorkyne nemocnici stále hrozí z koncesnej zmluvy riziko finančnej škody 1,5 milióna eur v prípade jej neplnenia bez právne relevantného dôvodu.

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik požiadal súd o vydanie predbežného opatrenia na zabránenie vyberania poplatkov pred nemocnicou v Petržalke s tým, že spoplatnenie parkovania je v rozpore s verejným záujmom a dobrými mravmi. Po predbežnom opatrení súkromná spoločnosť, ktorá si prenajala parkoviská pred nemocnicami v bratislavskej Petržalke aj Ružinove, pozastavila vyberanie parkovného na 66 parkovacích miestach pred petržalskou nemocnicou. Pred nemocnicou na Antolskej bolo od 1. decembra 2013 celodenne spoplatnených 199 parkovacích miest. Spoplatnených teda zostalo 133 miest. Počet bezplatných parkovacích miest sa predbežným opatrením zvýšil z 54 na 120.

Parkovisko spoplatnili začiatkom decembra aj pred nemocnicou v Ružinove. Parkoviská pred nemocnicami si prenajala na 10 rokov spoločnosť ZIPP-S, zmluvu podpísali ešte s bývalým vedením nemocnice. Zmluva, ktorú súkromník s UNB uzavrel, nie je podľa ministerstva zdravotníctva vypovedateľná a vedenie UNB už podniklo vyše 50 právnych krokov s cieľom zmluvu vypovedať. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa UNB obrátila na Úrad pre verejné obstarávanie aj okresnú prokuratúru, obe však potvrdili, že zmluva je platná. Pred ružinovskou nemocnicou môžu ľudia bezplatne zaparkovať na 70 miestach.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #lekári #parkovanie #Univerzitná nemocnica