Fio bankaFio banka

Umelcov očarila Skalka, kde žili pustovníci

Skalka pri Trenčíne, kde pred tisíc rokmi žili legendárni pustovníci Andrej - Svorad a Beňadik, je v týchto dňoch miestom, kde čerpajú inšpiráciu pre svoju tvorbu umelci zo Slovenska, Českej republiky a Poľska.

19.06.2014 10:46
Skalka Foto: ,
Obraz Daniely Krajčovej je meditáciou a ponorením do ticha.
debata

Výtvarné a literárne diela, ktoré tu vzniknú, prvýkrát ukážu verejnosti na vernisáži 21. júna. Medzinárodné literárno – výtvarné sympózium nazvané Ora et Ars sa na Skalke uskutočňuje už siedmy raz. Tento rok prijalo pozvanie 10 výtvarníkov a 5 literátov. Všetci sa zhodujú v tom, že toto miesto na vŕšku nad Váhom má v sebe akúsi zvláštnu magickú moc.

„Bol som na rôznych sympóziách v cudzích krajinách aj na Slovensku, ale toto sympózium ma veľmi oslovilo. Objavili sme tu Skalku dávno zabudnutú a znova objavenú. Tieto miesta sú nabité energiou pre výtvarníkov aj literátov,“ povedal Martin Kellenberger z Bratislavy, významný maliar, grafik a ilustrátor.

Na Skalku prišiel Martin Kellenberger hľadať to, za čím sem prišli dávni pustovníci pred tisíc rokmi. Už vtedy tu hľadali samotu a meditáciu, útek od ľudskej zloby a nežičlivosti. Hľadali pochopenie človeka a prírody v tomto krásnom prostredí. Bratislavský výtvarník je presvedčený, že my, Slováci, si málo vážime to, čo máme, a radšej obdivujeme to, čo majú napríklad vo Francúzsku.

Mareka Trizuljaka, maliara z Českej republiky, uchvátilo toto miesto a chce ho zvečniť vo svojom obraze. Časť tohto miesta prenesie na obraz doslova. Plátno natrel lepidlom a priamo do obrazu lepí fragmenty, ktoré našiel priamo tam, kde maľuje, teda na najstaršom pútnickom mieste Slovenska.

Kopce okolo Vršatca učarovali maliarovi... Foto: Milan Kráľ, Pravda
Skalka Kopce okolo Vršatca učarovali maliarovi Marekovi Trizuljakovi.

„Tu pri kostole na Malej Skalke je dominantný dub, a pod ním sa stále niečo deje, niečo z neho spadne, niečo tu rastie, nejaká stopa tu je. Druhým obrazom bude krajinka, veľmi pekné a dramatické zoskupenie kopcov v okolí Vršatca. Veľmi ma to chytilo, je to taký taliansky pohľad, úplne som v tom videl renesančných maliarov,“ vraví 61-ročný Marek Trizuljak, ktorý prišiel na sympózium aj so svojou manželkou z obce Senice na Hané.

Maliarka Daniela Krajčová zo Žiliny je na Skalke prvýkrát. Našla si tu pokojné zákutie, kde tvorí obraz, z ktorého ešte pred dokončením dýcha pokojná atmosféra.

„Uchvátila ma atmosféra Skalky, má magické pôsobenie, vyžaruje pokoj. Maľujem meditáciu, ktorá má byť takým ponorením sa do ticha. Aj farebne to ladím ako stíšenie, aby z obrazu vyžaroval pokoj. Sama tu tak meditujem,“ dodala Daniela Krajčová.

Starobylé miesto, z ktorého dýcha dávna... Foto: Milan Kráľ, Pravda
Skalka Starobylé miesto, z ktorého dýcha dávna história a pokoj zároveň, inšpiruje aj mladú umelkyňu Veroniku Mikovú z Ilavy.

Medzinárodné sympózium Ora et Ars na Skalke prvýkrát usporiadali v roku 2008. Od prvého ročníka dodnes sa tu vystriedalo asi 50 umelcov, predovšetkým zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, ale aj z Ruska a Srbska. Podľa výtvarníka Jozefa Vydrnáka, spoluorganizátora sympózia, hlavným poslaním je podpora tohto starobylého miesta, ktoré už bolo takmer zničené. Pozoruhodný je najmä areál Veľkej Skalky, ktorý tvorí kostolík, kláštor a jaskynný komplex, kde žili legendárni pustovníci.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter