Mláďa v hniezde vo štvrtok po prvý raz zahliadol ochranár z Tatranského národného parku Peter Vrlík. To, že mláďa by už malo byť v hniezde tušili podľa dátumu, aj podľa správania orlieho párika. Hniezdo však ochranári pozorujú z veľkej diaľky, aby dravce pri hniezdení nerušili a nestresovali.
„Po dvoch hodinách sledovania zo vzdialenosti asi 400 metrov som v monokulári na chvíľu zahliadol na okraji hniezda hlávku túžobne očakávaného orlíčaťa. Nakoľko popŕchalo, samica naň po chvíli sadla ,aby ho chránila pred dažďom a zahrievala. Je ešte maličké, staré len niekoľko dní. Do veku približne 4 týždňov sa samica zdržuje na hniezde alebo v jeho blízkosti, aby ochránila mláďa pred prirodzenými predátormi ako je kuna, jastrab, výr, krkavec,“ opísal pozorovanie rodinky orla krikľavého Vrlík. Pri hniezde pozoroval aj orla Arnolda ako priletel s úlovkom.
Šéf Správy TANAPu Pavol Majko spresnil, že rodičia sa pri mláďati striedajú, strážia ho, nosia mu potravu pokiaľ nevyletí z hniezda, čo bude asi v polovici augusta. Len zriedkavo sa podarí orlovi krikľavému vychovať dve mláďatá na jednom hniezde, keďže je u nich silno vyvinutý kainizmus, kedy starší súrodenec vytlačí z hniezda mladšieho.
Na stránke www.kukaj.sk sa fanúšikovia neustále zaujímajú o osud orla Arnolda, ktorému pred rokom ochranári pripevnili na chrbát minivysielačku, aby verejnosti priblížili jeho život nielen na Slovensku, ale aj v africkom zimovisku vrátane 8-tisíc kilometrov dlhej cesty späť. Návrat domov bol napínavý, pretože jeho vtedajšia partnerka si našla iného orla a spoločne zaútočili na Arnolda. Ten si však napokon teritórium obhájil a po čase si našiel novú samicu. Neobsadili však hniezdo, ku ktorému ochranári namontovali kameru, aby bolo možné sledovať online prenos z hniezdenia a výchovy orlieho mláďatá. Nový párik si postavil iné hniezdo, čo sa neskôr ukázalo ako veľmi šťastné rozhodnutie, pretože staré hniezdo aj s prenosovou technikou zničila v polovici mája veterná kalamita.