Tím potápačov a odborníkov zachraňuje Vrbické pleso

Tím odborníkov a potápačov zachraňuje zarastajúce Vrbické pleso, najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Po vykosení brehov a odstránení vodných rastlín za pomoci potápačov by malo byť na plese obnovené aj kedysi obľúbené člnkovanie.

13.10.2014 12:49
Vrbické pleso, Nízke Tatry Foto: ,
Vrbické pleso je najväčším ľadovcovým plesom v Nízkych Tatrách.
debata (1)

Iniciátorom akcie je obec Demänovská Dolina, záchranné práce sú financované z obecného rozpočtu a tiež z rozpočtu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.

"Projekt má dve etapy. Cieľom je odstrániť nežiaduce zarastanie dna a brehov. V súčasnosti kosíme porasty pálky a ostrice, nasledovať bude monitoring vôd, fauny a flóry. V druhej etape plánujeme obnovu člnkovania. Veríme, že tieto práce pomôžu zachrániť Vrbické pleso ako prírodný unikát, pretože v opačnom prípade by postupne zarástlo. Jeden z klenotov Demänovskej doliny tak bude stále prístupný návštevníkom,“ uviedla starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.

Projekt revitalizácie Vrbického plesa má pritiahnuť pozornosť turistov a zároveň zatraktívniť prostredie v doline. "Po vzore Štrbského plesa, ktorému hrozil podobný osud, sa konečne pohli ľady aj v Jasnej. Vidno, že ak sa ťahá za jeden povraz a k problémom sa pristupuje zodpovedne, je možné skĺbiť ochranu prírody s aktivitami pre turistov. Spolu s oddychovou zónou Biela Púť a Drakoparkom Chopok tak vzniká komplexný areál, ktorý svojím vzhľadom a možnosťami poteší každého návštevníka,“ povedala riaditeľka turistickej organizácie Region Liptov Darina Bartková.

Výrazné zarastanie najväčšieho plesa Nízkych Tatier pozorujú odborníci už od roku 1988. Vynorená vegetácia dnes tvorí takmer 18 percent celkovej plochy jazera, pričom najhoršia situácia je najmä v zónach s hĺbkou do 50 centimetrov.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #príroda #cestovný ruch #Liptov #jazero #Vrbické pleso #Demänovská dolina