Čierne stavby pri Jarovskom ramene postupne odstraňujú

21.11.2014 10:35
Jarovské rameno, hausbóty
V Jarovskom ramene je stavebný boom. Hausbóty tu rastú ako huby po daždi. Autor: ,

Z osemnástich čiernych stavieb pri hausbótoch v lokalite bratislavského Jarovského ramena už zostali len dve, aj tie však odstránia.

Ako informovala hovorkyňa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Diana Migaľová Baschierová, podnik, ako vlastník pozemkov pod stavbami, podal podnet na ich odstránenie. Podnet sa týka altánkov, krbov či prístreškov, ktoré v okolí hausbótov nezákonne postavili ich majitelia. (Čítajte aj: Majitelia palácov na Dunaji? Zákon pre nich asi neplatí.)

„Niektorí vlastníci hausbótov si štátne pozemky splietli so svojím súkromným vlastníctvom a územie pri svojich hausbótoch začali ohradzovať a svojvoľne prestavovať,“ povedala Migaľová Baschierová. „V snahe zastaviť tento nechcený stavebný boom podal štátny podnik ešte v júli minulého roka opätovne podnet príslušnému stavebnému úradu Bratislava – Jarovce na začatie konania vo veci odstránenia nepovolených stavieb na svojich pozemkoch“. K dnešnému dňu podľa Migaľovej Baschierovej Vodohospodárska výstavba v spolupráci so stavebným úradom vyriešila už 16 z 18 nepovo­lených objektov.

Podnik sa v spolupráci s regionálnymi orgánmi ochrany životného prostredia takisto zameral na 85 hausbótov, ktoré boli postavené v rozpore so stavebným povolením alebo úplne bez povolenia. „Aj v tejto veci nastal pohyb k lepšiemu, keďže k dnešnému dňu sa toto číslo znížilo na 34,“ povedala Migaľová Baschierová s tým, že majitelia boli nútení zabezpečiť si dodatočné stavebné povolenie.

Podľa generálneho riaditeľa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Ladislava Lazára má podnik záujem s majiteľmi hausbótov uzavrieť dohody o vymedzení vzájomných vzťahov. "Predmetom dohôd bude určenie jednotných podmienok pre užívanie pozemkov v blízkosti hausbótov. Hlavným cieľom týchto dohôd je docieliť to, aby užívatelia hausbótov prevzali zodpovednosť za priľahlý pozemok a jeho stav, čo znamená, že ak na pozemku vznikne nepovolená stavba, budeme presne vedieť identifikovať toho, kto je za ňu zodpovedný,“ povedal. Podľa Lazára podnik zvažuje aj možnosť, že by v prípade nedostatočnej spolupráce majiteľov zamedzil ich prístup k hausbótom autom.

Kauzou čiernych stavieb pri hausbótoch na Jarovskom ramene sa zodpovedné orgány zaoberali niekoľko rokov. Okrem toho, že stavby boli postavené protizákonne, poškodili podľa Štátnej ochrany prírody SR mnohé prírodné biotopy európskeho významu, napríklad vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#jarovské rameno #čierne stavby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku